streda , december 19 2018
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: V úvode sezóny potešila najmä Kužmová
Foto: Ernst Zotl

Slovenský týždeň: V úvode sezóny potešila najmä Kužmová

Máme za sebou úvodný týždeň novej sezóny a s ním aj prvú rekapituláciu slovenských výsledkov. Ak by sme mali vyhlasovať hráča týždňa, tento honor by si vybojovala Viktória Kužmová.

Kužmová ukázala v úvode roka pozitívne signály

Viktória Kužmová odštartovala rok 2018 na WTA podujatí v novozélandskom Aucklande. Dobrý signál znamenajúci orientáciu na väčšie turnaje. Výsledkovo i herne potešila. V kvalifikácii hladko zdolala vracajúcu sa Češku Barboru Štefkovú i nebezpečnú britskú bombardérku Naomi Broadyovú. Vo finále zvládla drámu proti skúsenej Holanďanke Arantxi Rusovej.

V hlavnej súťaži začala víťazstvom nad domácou Jade Lewisovou. Výborný servis a agresívne pojatie sú kľúčové aspekty, ktoré ju môžu čoskoro posunúť do top 100. Hoci sa nevyhla zbytočným chybám, stačilo to. Nie už v 2. kole na Juliu Görgesovú. Nemka je v top forme a pokojne ju môžeme označiť za čierneho koňa Australian Open. Viki síce dostala „kanára“, ale hanbiť sa nemusí. V prvom sete sekundovala favoritke viac ako sympaticky a rozhodol jeden brejk.

V Číne naše dievčatá nepotešili

Anna Karolína Schmiedlová začala na WTA podujatí v Šen-čene v kvalifikácii. Rolu favoritky v 1. kole nepotvrdila. S drobnou Taliankou Jasmine Paoliniovou prehrala 3:6, 4:6. Našťastie, robiť závery na základe jedného výsledku nemožno. Kaja bude mať šancu na reparát v kvalifikácii Australian Open. Zároveň treba spomenúť, že vstupy do sezón nikdy neboli v jej podaní svetoborné.

Jana Čepelová hrala priamo v hlavnej súťaži. Trojsetové drámy plné zvratov sú s ňou späté dlhé roky a povesti nezostala nič dlžná. S Poľkou Magdou Linettovou sa srdnato bila o postup, no neuspela. Trojsetové prehry na pohode nepridávajú. V Jankinom prípade je hranica medzi úspechom a neúspechom často veľmi tenká, možno viac sebavedomia by prispelo k tomu, aby víťazstvá výrazne prevažovali nad prehrami.

Kovalík sa hlavnej súťaže nedočkal

Vlani prekvapil Jozef Kovalík v úvode roka postupom do štvrťfinále ATP podujatia v Čennaí. Turnaj sa sťahoval do iného indického mesta Pune a náš tenista do Austrálie. V Brisbane si pripísal cenný kvalifikačný skalp Američana Denisa Kudlu, na úspech však nenadviazal. Vo finále eliminácie mu vystavil stopku Kudlov krajan Ernesto Escobedo.

Gombos potešil bojovnosťou

Norbert Gombos zvolil na rozohratie challengerový turnaj v austrálskom Playforde. Pochvalu si zaslúži za bojovnosť. V 1. kole odvrátil tri mečbaly a napokon zdolal Taliana Lorenza Sonega. V troch setoch vydrel aj postup cez francúzskeho kvalifikanta Huga Greniera. Vo štvrťfinále ho zastavil Američan Evan King. Norbi sa v tomto zápase vôbec nepresadzoval na príjme.

Štvrťfinále nie je na prvom turnaji zlý výsledok, ale herne mal náš tenista k svojmu maximu ďaleko. Pri kvalite svojho prvého servisu by si mal týmto úderom pomáhať výraznejšie. V troch dueloch zahral iba 7 es, získaval dve tretiny fiftínov a 11-krát o podanie prišiel. Pri prechode na hlavný okruh bude týmto faktorom limitovaný ešte výraznejšie. Navyše, kurty v Austrálii sú rýchle a kvalitnejší súperi mu nedajú toľko šancí na ribrejk ako Sonego či Grenier.

Nový týždeň sa ani nezačal a už sa pre trojlístok skončil

Víkendové kvalifikácie našim príliš nevyšli. Napriek polročnej prestávke sa v najlepšom svetle ukázala Kristína Kučová. Ambiciózne zamierila do kvalifikácie veľkého WTA turnaja v Sydney, kde nesklamala. Zmietla z kurtu čínsku deblistku Jang Čao-süan, keď výborne servovala a chladnokrvne zvládala kľúčové výmeny. V 2. kole trápila favorizovanú Američanku Catherine Bellisovú, mala dokonca setbal, no nedotiahnutý prvý set ju zlomil.

Jana Čepelová sa dostala na poslednú chvíľu do hlavnej súťaže Australian Open, a tak mohla skúsiť kvalifikáciu WTA podujatia v tasmánskom Hobarte. Odohrala svoje klasické duely. Divoké priebehy a bitky do poslednej loptičky. Chorvátku Janu Fettovú zdolať dokázala, Belgičanku Alison van Uytvanckovú nie. V rozhodujúcom sete pritom viedla 4:2, 30:0. Jankine výkyvy v priebehu zápasov sú príliš veľké.

Lukáš Lacko chcel na ATP turnaji v novozélandskom Aucklande nadviazať na fantastický záver minulého roka. Domáceho Novozélanďana Rubina Stathama po rutinérskom výkone založenom na bezchybnej hre pri vlastnom podaní zvládol, ale nasledovalo nečakané zakopnutie. Séria 11 víťazstiev sa skončila na rakete brazílskeho antukového veterána Rogéria Dutru Silvu. Lukymu sa nedarilo na príjme, hoci servis Brazílčana patrí na okruhu medzi slabšie.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tipérsky špeciál: Tradičný trojlístok z exotických destinácií

Tradičný trojlístok tipov nás aj dnes zaviedol do exotických destinácií. Nechýba zápas z Pakistanu, Tuniska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 3 =