sobota , november 16 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Zelenay s titulom, smoliari Polášek a Lacko
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Zelenay s titulom, smoliari Polášek a Lacko

Uplynulý týždeň priniesol slovenskému tenisu jeden titul. Pripísal si ho Igor Zelenay. Viacerí naši mali poriadnu smolu, keď prehrali z mečbalov proti kvalitným súperom.

Polášek s Dodigom obnovili spoluprácu smoliarsky

Filip Polášek a Ivan Dodig sa k sebe po skvelom Wimbledone vrátili na turnaji ATP Masters 1000 v kanadskom Montreale. Na miestnom harde mali zápas 1. kola skvele rozohratý, ale za stavu 6:3, 5:4 nepremenili pri vlastnom podaní mečbal a napokon so španielsko-argentínskym párom Marcel Granollers/Horacio Zeballos tesne prehrali. Ich premožitelia napokon získali v Kanade titul…

Zelenay dobyl Augsburg, Lacko mal na dosah cenný skalp

Deväťdesiatkový hardový challenger v americkom Aptose hral Lukáš Lacko. Jasne tu ukázal vzostup formy. Okrem tradične dobrého podania bol nebezpečný aj na príjme a po skalpoch domácich Donalda Younga a Christophera Eubanksa postúpil do 3. kola. V ňom bol vo väčšine zápasu lepší ako favorizovaný Bosniak Damir Džumhur, mal dokonca tri mečbaly. Pri dvoch vyšiel súperovi nábeh na sieť, mrzieť môže Lukáša pokazený nabiehaný volej hneď pri prvej šanci.

Antukový challenger kategórie 80 sa hral v nemeckom Augsburgu. Igor Zelenay spojil druhýkrát v kariére sily s Bielorusom Andrejom Vasilevským. Potvrdili rolu nasadených jednotiek a dokráčali až k titulu. Pre Igora má v rámci challengerov poradové číslo 41! Vo dvojhre v Nemecku bojoval Alex Molčan. Trápiaceho sa Rumuna Dragosa Dimu ešte zdolal, neskoršiemu domácemu víťazovi Yannickovi Hanfmannovi podľahol v 2. kole v troch setoch.

Na ITF turnaji v Poľsku najúspešnejšia Juhászová

Početná slovenská výprava sa vybrala na antukovú 60-ku do poľskej Varšavy. Postupne sa zlepšuje Vivien Juhászová a krôčik po krôčiku sa vracia na stratené pozície. V silnej konkurencii uhrala ako jediná Slovenka 2. kolo. Po úspešnej kvalifikácii totiž zdolala aj kvalitnú Rusku Sofiu Lansereovú. v 2. kole vzdala Talianke Deborah Chiesovej. Štvorhru si napokon nezahrala. Pre zranenie Dejany Radanovičovej sa slovensko-srbský pár odhlásil pred úvodným zápasom.

Rebecca Šramková je tento rok ako na horskej dráhe. Chvíľu hore, potom dole. Po fantastickom júni, keď získala dva tituly za sebou, sa jej zase prestáva dariť. Vo Varšave ju v 1. kole zastavila česká kvalifikantka moldavského pôvodu Anastasia Detiuc. Tej stačilo vytrvalo behať a brániť sa, chyby z rakety našej tenistky prichádzali. V debli skončila Rebecca po boku Bulharky Izabelly Šinikovovej tiež v 1. kole. Nestačili na Talianky Luciu Bronzettiovú s Camillou Rosatellovou.

Tereza Mihalíková stále nenapĺňa potenciál a žiadne známky zlepšenia neprišli ani v Poľsku. V úvodnom kole prehrala pomerne jasne s Ukrajinkou Anastasiou Šošinovou. Tentoraz sa jej nedarilo ani v dlhodobo silnejšej štvorhre. S Bulharkou Elicou Kostovovou podľahli v 1. kole českej dvojici Anastasia Detiuc/Johana Marková.

Pre úplnosť treba dodať, že vo varšavskej kvalifikácii bojovala aj Ingrid Vojčináková. Nezvládla tesný úvodný zápas proti Gergane Topalovovej z Bulharska.

Na ostatných ITF akciách najďalej Jablonovská

O podiel zo 60-tisíc amerických dolárov bojovali ženy aj na antuke v nemeckom Hechingene. Zamierila tam Chantal Škamlová. V singli ju porazila už v 1. kvalifikačnom kole domáca Anna Gabričová. Rýchly koniec prišiel aj v debli. V úvodnom kole hlavnej súťaže získali s Maďarkou Ágnes Buktovou len štyri gemy proti Nemkám Katharine Gerlachovej s Juliou Wachaczykovou.

Blízkosť antukovej 15-ky v českom Olomouci prilákala plejádu našich tenistiek. Najlepšie si počínala Jana Jablonovská. Na prvom turnaji roka dokráčala z kvalifikácie do semifinále, v ktorom ju zastavila Japonka Ange Oby Kadžuruová. Rovnaká hráčka vyradila o kolo skôr aj Timeu Jaruškovú. Katarína Kužmová nestačila v 1. kole na inú Japonku Himari Satovú, Lenka Stará na Češku Martinu Kudelovú, Laura Maluniaková na Nemku Jantje Tilbürgerovú.

Ďalšie dve Slovenky ešte bojovali v eliminácii. Viktória Surová ani Klára Ondrejčeková neprekonali prvú prekážku. Prvá menovaná vzdala domácej Darine Přecechtělovej, druhá nenašla recept na Rusku Anastasiu Mironovovú.

Poslednou slovenskou ženskou zastávkou bola antuková 15-ka v tuniskej Tabarke. Alica Rusová stroskotala v 1. kole dvojhry na rakete Sowdžanje Bavisettiovej z Indie, vo štvorhre zaknihovala semifinále. S Rumunkou Andreeou Prisacariuovou v ňom skončili po prehre so španielsko-rumunským tandemom Angela Fitová Boludová/Oana Gavrilová.

Naši muži štartovali na troch rôznych podujatiach. Antukovú 25-ku v rakúskom Vogau si vybral Lukáš Klein. Rolu nasadenej jednotky nepotvrdil, keď vo štvrťfinále nenašiel recept na veľký český talent Jonáša Forejtka – neskoršieho šampióna.

Antuková 15-ka v srbskom Novom Sade bola vybranou destináciou tria Tomáš Líška, Samuel Hodor, Samuel Puškár. Jedine prvý menovaný zvládol nástrahy kvalifikácie, ale v úvodnom kole hlavnej súťaže Izraelčana Yšaja Oliela nezaskočil. Druhý podľahol v 1. kole kvalifikácie Chorvátovi Dujemu Kekežovi, tretí v rovnakej fáze Milanovi Driničovi zo Srbska.

Dotácia 15-tisíc amerických dolárov a antukový povrch boli aj v poľskom Koszaline. Peter Samoši tu skončil na úvodnej kvalifikačnej prekážke v podobe Jana Galku.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Silný príbeh: Dominika Cibulková – Pre výšku ju odpisovali, ona sa stala najúspešnejšou Slovenkou

Dominika Cibulková bola bežne zvyknutá, že nastupovala na kurty aj proti súperkám vyšším o 15 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fourteen − six =