utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský týždeň: Zelenay s ďalším titulom, zlepšenie aj u žien
Foto: TASR

Slovenský týždeň: Zelenay s ďalším titulom, zlepšenie aj u žien

V Paríži vrcholil grandslamový Roland Garros. Bohužiaľ, do druhého týždňa sa naši nedostali, a tak sme pozorne sledovali zápolenia na challengerovom a ITF okruhu, ako aj malý WTA turnaj v chorvátskom Bole.

V Bole najúspešnejšia Schmiedlová

Na ostrove Brač sa hral jeden z hŕstky turnajov kategórie WTA 125K. Anna Karolína Schmiedlová naznačovala dobrú formu. Presvedčivé víťazstvá nad talentovanou Ukrajinkou Martou Kosťukovou i skúsenou Španielkou Sílviou Solerovou-Espinosovou ju pasovali do roly možnej favoritky na zisk titulu. O to prekvapivejšia bola hladká štvrťfinálová prehra so Slovinkou Tamarou Zidanšekovou.

V dobrom svetle sa ukázala v Chorvátsku Michaela Hončová. Po obrate zdolala talentovanú Rumunku Elenu-Gabrielu Ruseovú a vzdorovala aj Švajčiarke Viktoriji Golubičovej. Tej dokonca uštedrila „kanára“, no dva sety patrili tesne favoritke. Vo štvorhre nestačila Miška po boku Češky Terezy Martincovej vo štvrťfinále na španielsko-české duo Sílvia Solerová-Espinosová/Barbora Štefková.

Slovenskú zostavu dopĺňala v Bole Kristína Kučová. Po zdravotných problémoch jej tohtosezónny návrat zatiaľ príliš nevychádza. V 1. kole uhrala proti Sofii Žukovej z Ruska iba päť gemov. Pre Kiku sa momentálne javí ako logický variant niekoľko ITF podujatí, kde by nabrala sebavedomie a zápasovú prax.

Zelenay znova s titulom, singlistom sa na challengeroch nedarilo

Igor Zelenay získal už štvrtý tohtoročný titul. S Ukrajincom Denisom Molčanovom fungujú výborne, tentokrát nenašli premožiteľov na kvalitne obsadenom challengeri v Prostějove. Ak im spolupráca vydrží a bude obojstranný záujem pokračovať v nej, zakrátko sa môžu stať stabilnou súčasťou hlavného okruhu. Kvalitu na to majú. V prostějovskom finále skončili na ich raketách uruguajskí bratia Martin a Pablo Cuevasovci, pričom slávnejší Pablo je víťaz štvorhry z Roland Garros 2008.

Singlisti v Prostějove neprerazili. Filip Horanský si síce priviezol dobrú formu z Lyonu, ale proti Portugalčanovi Joaovi Dominguesovi ju nedokázal zúročiť. Nepomáhal si servisom a v kľúčových výmenách bola úderová istota jasne na strane jeho súpera.

Optimálne obdobie kariéry neprežíva Norbert Gombos. Z posledných siedmich trojsetových duelov šesť prehral a to sa nutne podpisuje na jeho sebavedomí. V Prostějove sa k tomu navyše pridal nepriaznivý žreb. Výborný argentínsky antukár Guido Pella bol v úvodnom kole príliš zložitá prekážka.

S dobrou formou z Paríža cestovali Martin Kližan a Jozef Kovalík do poľskej Poznane. Jojo si v 1. kole vylámal zuby na skúsenom argentínskom antukárovi Facundovi Bagnisovi. Martin si po zodpovednom výkone poradil s Američanom Mitchellom Kruegerom, no v 2. kole ho nepríjemne prekvapil taliansky veterán Andrea Arnaboldi.

Lukáš Lacko sa ako prvý z našich vybral na obľúbenú trávu. V priebehu týždňa stihol dva turnaje, no určite mal vyššie očakávania. Na challengeri v anglickom Surbitone vydrel víťazstvo nad Američanom Dennisom Novikovom, nie však nad jeho krajanom Denisom Kudlom. Skoré vypadnutie ho pustilo do kvalifikácie ATP 250 turnaja v nemeckom Stuttgarte. Tu ho stopol v 1. kole domáci Tim Pütz. Andrej Martin nenašiel v Nemecku v 1. eliminačnom kole recept na Taliana Mattea Violu.

Na ITF turnajoch zaujali Šramková a Zlochová

Muži na ITF okruhu pauzovali, bohaté zastúpenie mal slovenský tenis medzi ženami. Rebecca Šramková dokráčala na 25-ke v českých Starých Splavoch až do finále. Tento rok má na konte už 20 víťazných zápasov a v dohľadnej dobe by sa mohla vrátiť do elitnej dvojstovky, čo by jej zaručovalo právo štartovať v kvalifikáciách Grand Slamov. V Česku si pripísala cenné skalpy Poľky Maje Chwaliňskej či Bulharky Jelice Kostovovej. Vo finále ju nečakane zastavila domáca Monika Kilnarová.

Výkonnostný vzostup potvrdila na rovnako dotovanej akcii v thajskom Hua Hine Zuzana Zlochová. Zdolala aj o približne 500 miest vyššie postavené súperky – Nórku Ulrikke Eikeriovú a Američanku Jacqueline Cakovú. Premožiteľku našla až v semifinále v osobe Izraelčanky Julie Gluškovej. Do rebríčka si pripísala 19 bodov a spravila rázny krok smerom k vyhnutiu sa budúcoročnej Transition Tour.

Tereza Mihalíková zvolila sériu 25-tisícových turnajov v Singapure. Osudnými sa jej stali japonské súperky. Minulý týždeň v 2. kole Misa Egučiová, proti ktorej smolne nevyužila štyri mečbaly a dnes v 1. kole aj jej krajanka Risa Ozakiová.

Silviu Tumovú vyradila v 1. kole 15-ky v tuniskom Hammamete Španielka Claudia Hosteová Ferrerová. Početné zastúpenie sme mali v bosnianskej Banja Luke. Najväčšmi sa darilo Jane Jablonovskej, ktorú zdolala až vo štvrťfinále Sacuki Takamurová z Japonska. Stella Kovačičová prehrala v 2. kole tesne s Mariannou Zakarľukovou z Ukrajiny, Viktória Surová nestačila už v 1. kole na Rumunku Gabrielu Ducovú. Jana so Stellou bojovali spoločne o deblový titul. V troch setoch podľahli Slovinkám Anji Galovej so Sheilou Glavašovou.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Gasquet si postup bude musieť vydrieť

Hamburg, Gstaad a Palermo – z týchto destinácií prinášame tenisové tipy. Sara Erraniová sa s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

17 + nineteen =