piatok , november 15 2019
Tenisový Svet / Názory / Slovenský zápas roka: Ako na Muguruzovú?
Foto: TASR

Slovenský zápas roka: Ako na Muguruzovú?

BRATISLAVA – Slovensko opäť raz žije tenisom. Postarala sa o to dáma, na ktorú polovička fanúšikov zabudla a druhá polovička ju dávno odpísala. Magdu Rybárikovú dnes čaká (ďalší) životný zápas a tu je recept, ako v ňom uspieť.

Poďme ale pekne poporiadku. V posledných dňoch ma zastavuje množstvo ľudí s otázkami na Magdu, jej hru, súperky alebo význam jej úspechu. Kvôli kontextu, obzvlášť pre nie úplne ortodoxných tenisových fanúšikov, si teda na pár z nich odpovedzme.

Aký je to úspech pre Slovensko?

Obrovský! Ešte nikdy sme v All England Clube semifinalistku nemali a aj od poslednej mužskej účasti Miloša Mečířa ubehlo už 29 rokov. Wimbledonu je vždy venovaná extra pozornosť, či už zo strany fanúšikov, médií ale aj samotných hráčov. Medzi mužmi ho už 14 rokov nevyhral nikto mimo „veľkej štvorky“ a u dám bola od roku 1998 iba jedna prekvapivá víťazka, Marion Bartoliová. Pokiaľ by Magda postúpila, ako svetová 87-ka by bola najnižšie postavenou finalistkou za 40 rokov! Slovenský tenis, ale aj celá krajina, majú už teraz o reklamu postarané.

Kde bola Magda doteraz?

O jej talente nikdy pochýb nebolo. Magda si už ako juniorka zahrala grandslamové finále (zrejme neprekvapí, že práve na Wimbledone) a zvládla aj prechod medzi dospeláčky. Ako 21-ročná získala prvý titul na okruhu WTA a k nemu pridala ďalšie 3. Vždy v najlepšej forme ju však zastavili zranenia. Vlani musela absolvovať dve operácie – zápästia a kolena a opäť začínať odznova. Dlhšia pauza našťastie pomohla. Konečne je fit, na menších turnajoch sa skvele rozohrala, zo 453. miesta sa behom 4 mesiacov dostala do top 100 a s veľkou hernou aj psychickou pohodou hrá na Wimbledone životný tenis. Pokiaľ zostane zdravá, nemusí byť tento úspech iba jednorazový.

Prečo práve tráva a tento Wimbledon?

Magda mala vždy hru ako stvorenú na najrýchlejší povrch. Štýlom pripomína skôr hráčky spred dvoch dekád. Okrem obrovskej variability, perfektného „slajzu“ a prehľadu na sieti má navyše aj dobré podanie a drvivý forhend. Hrá inteligentný tenis, ktorý na mladú generáciu silových hráčok platí. Pomohol jej aj žreb. Všetky top hráčky v jej sekcii potrebujú svoj rytmus a Magda im ho dokonale zobrala. Po víťazstve nad Karolínou Plíškovou zdedila jej nasadenie a otvorila si cestu ďalej. Paradoxne kľúčový bol zrejme zápas s Petrou Martičovou. Potvrdiť hviezdne víťazstvo je často tá najťažšia úloha a Magda zvládla nielen pozíciu favoritky, ale aj oveľa variabilnejší štýl Chorvátky. Odvtedy opäť nemá čo stratiť.

O čo Magda hrá?

Nerád píšem o finančných odmenách, ale väčšinu ľudí práve to zaujíma, takže aspoň v skratke. Už teraz má Slovenka istých cez 620 000 eur, čo je takmer štvrtina jej doterajších príjmov. Každou ďalšou výhrou sa odmena zdvojnásobí. Zo športového hľadiska sú ale oveľa podstatnejšie body a míľniky, o ktoré Magda hrá. Už teraz má istý posun na 33. miesto sveta, teda iba dve priečky za doterajšie kariérne maximum. Semifinálové víťazstvo by ju katapultovalo do svetovej top 20 a prípadné finálové do top 16. Nič z toho však nemôže konkurovať prestíži, ktorá prichádza s účasťou vo wimbledonskom finále a v prípade celkového víťazstva doživotným členstvom v All England Clube.

Kto je jej semifinálová súperka?

Garbine Muguruzová patrí medzi najväčšie talenty súčasnosti a na rozdiel od väčšiny svojich rovesníčok to už dokázala predviesť aj v praxi. Vo Wimbledone predvlani siahala na grandslamový titul a o rok na to ho v Paríži už získala. Odvtedy však jej forma poriadne pokrivkáva. Nezahrala si ani jedno ďalšie finále a až príliš často končila na prvých prekážkach. Viacerí ju prirovnávajú k Stanovi Wawrinkovi. Aj ona hrá najlepšie na top podujatiach, rovnako sa pomaly rozbieha, ale pokiaľ zvládne prvých pár krokov, môže dôjsť poriadne ďaleko. Na rozdiel od Švajčiara jej však rýchly wimbledonský povrch sedí. Agresivitu, s ktorou hrá, posunula ešte o úroveň ďalej a v semifinále bude určite favoritka.

Ako teda na ňu?

Garbine má výborné podanie a drvivé údery, ale na rozdiel od Vandeweghovej či Plíškovej sa navyše dobre hýbe. Aj ona však ľúbi svoj rytmus. Drží sa základnej čiary, na sieť chodí málo a často z volejov chybuje. Magdinou úlohou je nepristúpiť na Španielkinu hru. Pokiaľ sa s ňou pustí do prestrelky spoza kurtu, veľa šancí nemá. Ak ale správe namixuje svoje údery na čele s bekhendovým slajzom, pokojne môže Muguruzovej hru rozobrať. Základom je zobrať jej tempo, nútiť ju hrať rôzne rýchlosti, výšky a odskoky úderov. Ťahať si ju krátkymi čopmi dopredu a odhaľovať jej nepripravené nábehy na sieť. Proti takýmto súperkám sa Garbine často odstrelí z kurtu sama. Magda to v minulosti už dokázala, jediný vzájomný súboj na tráve pred dvoma rokmi vyhrala suverénne 6:3, 6:1 a šancu má určite aj dnes.

O nás Marek Vaňous

Môže Vás zaujímať

Sieň slávy: Wimbledonská legenda, ktorá zakladala nové tradície

Tenisové kroniky evidujú mnoho hráčov, ktorí získali v kariére jeden jediný grandslamový titul zaručujúci „nesmrteľnosť“. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

fifteen + 15 =