nedeľa , jún 24 2018
Tenisový Svet / Názory / Špička v kríze, Rybáriková sa približuje

Špička v kríze, Rybáriková sa približuje

BRATISLAVA – Kým trio našich rebríčkovo najlepších tenistiek sa nedokázalo vymaniť so série singlových neúspechov, Magda Rybáriková si naďalej užívala svoj obľúbený trávnatý povrch. Zaujala Lenka Juríková. Muži sa ďaleko nedostali.

So zmiešanými dojmami sa lúčila s turnajom v holandskom Hertogenboschi Dominika Cibulková. Naša i turnajová jednotka mala v pláne v predstihu získať aspoň časť bodov, ktoré bude v nasledujúcich týždňoch odpisovať. Škrt cez rozpočet jej urobila hneď v prvom kole razantne hrajúca Nemka Lottnerová. Liptákova zverenkyňa prekonala druhé kolo WTA turnaja naposledy koncom marca. Podľa predstáv to nešlo na harde, antuke a prvý krok jej nevyšiel ani na tráve. Okrem prirodzenej vnútornej nepohody zohral svoje aj riskantný herný štýl súperky. Pre Domču sa to na dobré obrátilo v debli. Zisk titulu po boku Belgičanky Flipkensovej je o to nečakanejší, že Dominika hrala súťažne štvorhru naposledy vlani na Roland Garros. Takýto výsledok by mohol byť vzpruhou aj do singlových zápasov na tráve.

Rôznorodo sa pre naše farby vyvíjal aj turnaj v Nottinghame. Absolutórium si opäť zaslúži Magda Rybáriková. Zrejme málokto čakal, že po nabitom programe v Surbitone, závŕšenom titulom, by mohla na WTA turnaji dokráčať až do semifinále. Pritom nemala jednoduché súperky. Ustála ťažký zápas s favorizovanou Riskeovou, v ktorom to dlho vyzeralo na ľahkú výhru, aby nakoniec v závere duel otáčala vo svoj prospech. Po tesnej prehre na Roland Garros a dvojsetových víťazstvách v priebehu minulého týždňa bolo pre Huberovu zverenkyňu dôležitým zážitkom vyhrať ťažký duel. Nakoniec ju zastavila až v semifinále domáca Kontová. Britka, ktorá je v najlepšej svetovej desiatke, to tiež na tráve vie a bude patriť vo Wimbledone k najväčším favoritkám.

V Magdinej hre sú ešte rezervy a dá sa čakať, že formu pred londýnskou trávou doladí. Každopádne, je fenomenálne, že z posledných 19 zápasov 17 vyhrala. V rebríčku sa znova posúva bližšie k najlepšej stovke a je veľmi pravdepodobné, že čochvíľa bude slovenskou dvojkou. Tesne pred ňou sú Jana ČepelováKika Kučová. Prvá menovaná prehrala posledných päť a druhá posledných sedem zápasov. V Nottinghame nehrali vyložene zle. Najmä keď si uvedomíme, že to bol ich prvý trávnatý turnaj v tejto sezóne a tento podklad neobľubujú tak ako Magda. Škoda najmä Jankinej prehry so Sakkariovou. Nevyužila servis do zápasu, ani vedenie 6:3 v tajbrejku rozhodujúceho setu.

Naši muži sa na významnejších turnajoch lúčili už v prvom kole. Lukáš Lacko mal proti Nemcovi Struffovi v Stuttgarte svoje šance, domáceho tenistu však podržalo podanie i trocha šťastia v závere. Luky to teraz skúša v kvalifikácii ďalšieho ATP podujatia v Halle. Zatiaľ úspešne. Jojo Kovalík utŕžil nečakane ľahkú prehru v prvom kole antukového challengeru v Caltanissette. Borgulov zverenec nemá teraz ideálne obdobie. Snáď nakoniec vyťaží z toho, že sa nerozhodol pre prípravné turnaje na tráve.

Lenka Juríková profitovala zo skutočnosti, že v Starých Splavoch nepostúpila do semifinále. Ostalo jej tak viacej síl na ďalší turnaj v Česku. V Přerove na 15-tisícovom turnaji získala titul, pričom nestratila ani set. Kaja Schmiedlová si po dvoch triumfoch na 25-tisícových turnajoch oddych nedopriala. Na 60-ke v maďarskom Hódmezővásárhely ešte v prvom kole otočila takmer stratený zápas s treťou nasadenou Tomovovou, potom však už nezvládla duel so 16-ročnou Danilovičovou. Niekde sa tá únava musela prejaviť. Viki Kužmová mala na trávnatom podklade ťažký úvod. V Manchestri prehrala s Bieloruskou Sabalenkovou. Nevyužila brejk v druhom dejstve.

25-tisícový turnaj v maďarskom meste Gyula bol pre niektorých našich chalanov prípravou pred domácim challengerom v Poprade. Najďalej sa dostal podľa očakávania Alex Molčan. V prvých dvoch dueloch sa trocha trápil. V druhom kole otočil zápas zo stavu 2:6, 3:5 a 0:30. Štvrťfinále mu už nevyšlo podľa predstáv. Patrik Néma mal po suverénnych dueloch v kvalifikácii dobre rozohrané aj prvé kolo. Postup z toho nebol. V popradskej kvalifikácii však dobre začal a zabojuje o miestenku v hlavnom „pavúku“.

O nás Peter Ohrablo

Môže Vás zaujímať

Tipérsky špeciál: Finálová nedeľa

Trojicu finálových zápasov nájdete v našom dnešnom tipérskom výbere. Pozrieme sa aj na pikantný česko-slovenský …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sixteen + 16 =