streda , marec 27 2019
Tenisový Svet / Wimbledon / Štyri wimbledonské ročníky, keď sa hralo aj počas prvej nedele
FOTO. Wimbledon/Twitter

Štyri wimbledonské ročníky, keď sa hralo aj počas prvej nedele

Wimbledon je turnaj známy svojimi zvláštnosťami. Jednou z nich je pravidlo o prvej voľnej nedeli. Všetky zápasy 4. kola sú hrané počas tzv. „Manic Monday“. Štyrikrát v histórii turnaja organizátori toto pravidlo porušili a hralo sa aj počas voľnej nedele.

Wimbledon 1991

Vôbec po prvý raz sa na Wimbledone hralo počas voľnej nedele v roku 1991.  Ako inak, dôvodom bol dážď. V pondelok sa neodohral ani jeden zápas, ostatné dni sa tiež viac nehralo ako hralo. Vo štvrtok bolo z 240 plánovaných zápasov odohraných 54! Organizátori tak boli nútení tradíciu porušiť a prvýkrát v histórii otvoriť brány All England Clubu aj v nedeľu. Rekordy lámal aj počet divákov, ktorí sa prišli pozrieť na zápasy, nakoľko organizátori predávali lístky za symbolické sumy od päť do desať libier.

Wimbledon 1997

Šesť rokov po prvom otvorení brán v nedeľu sa situácia zopakovala. Z úvodného týždňa sa až tri dni nehralo vôbec. Vôbec prvýkrát v histórii turnaja sa dva dni za sebou neodohral ani jediný zápas. Jediná možnosť ako dohnať zameškané, bolo otvorenie brán aj v tradičnú voľnú nedeľu. Sklz sa napokon podarilo dohnať, v sobotu zdvíhala nad hlavu trofej Martina Hingisová, v nedeľu Pete Sampras.

Wimbledon 2004

Po tretí raz sa na kurtoch hralo v nedeľu v ročníku 2004. V pondelok a v sobotu sa pre počasie neodohral ani jeden zápas, opäť teda neostávala iná možnosť. Práve v prvú wimbledonskú nedeľu 2004 získal legendárny kopec v areáli All England Clubu svoje meno – Henman Hill. Diváci mali možnosť sledovať súboj domácej nádeje na veľkej obrazovke. Henman v ňom zdolal Maročana Araziho a názov Henman Hill zľudovel. Cez víkend sa napokon zo zisku titulu radovali Roger Federer a mladučká Maria Šarapovová.

Wimbledon 2016

Naposledy sa na Wimbledone hralo v prvú nedeľu pred dvoma rokmi. Dážď poznačil už kvalifikačný turnaj a pokračoval aj počas hlavnej súťaže. Časté prehánky donútili organizátorov povoliť hru aj v nedeľu. Pre sklz sa uchýlili aj k druhej zmene – turnaj mužskej štvorhry sa prvé dve kolá hral netradične na dva víťazné sety. Cez finálový víkend potešil domácich fanúšikov Andy Murray, ktorý získal svoj druhý wimbledonský titul. V ženskej časti triumfovala Serena Williamsová.

 

O nás Dominika Mikušiaková

Môže Vás zaujímať

Nicola Kuhn prehovoril o desivom kolapse v Miami

MIAMI – Bol to jeden z najdesivejších momentov sezóny. Španiel Nicola Kuhn na aktuálnom turnaji ATP Masters …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

16 − 12 =