piatok , máj 24 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Americký objav ázijského pôvodu, ktorý sa nechce nikam ponáhľať
Foto: ITF Paul Zimmer

Talent: Americký objav ázijského pôvodu, ktorý sa nechce nikam ponáhľať

Legendárny Michael Chang, najlepší americký tenista ázijského pôvodu, má svojho nasledovníka. Je ním Brandon Nakashima, ktorého si dnes priblížime.

Detstvo a juniorská kariéra

Brandon Nakashima sa narodil 3. augusta 2001 v kalifornskom San Diegu. Jeho mama je Američanka, po otcovi má japonské korene. Práve rodičia mali naňho od útleho detstva veľký vplyv, v štyroch rokoch ho priviedli k tenisu. Popri dennom štúdiu na strednej škole High Bluff vo svojom rodnom meste hrával vždy len domáce turnaje. Vlani absolvoval na US Open grandslamový debut a postúpil do 2. kola. Stal sa aj národným šampiónom do 16 rokov, keď počas celého turnaja nestratil ani set.

Po víťazstve na národnom šampionáte:

Uvedomujúc si svoj talent začal brať tento rok juniorské podujatia vážnejšie. Cestoval síce iba minimálne, no Grand Slamami nepohrdol. Na Roland Garros a US Open uhral štvrťfinále, na Wimbledone 2. kolo. Jeho vrcholom je zatiaľ triumf na juniorskom Masters turnaji v čínskom Čcheng-tu. Vo finále deklasoval 6:2, 6:1 taiwanskú svetovú jednotku Ceng Ťun-sina. „Cítim sa skvele. Som hrdý na to ako som dnes hral. Je to pre mňa vrchol sezóny,“ uviedol po víťazstve.

Brandon Nakashima a Clara Burelová – víťazi z Čcheng-tu s trofejami

V kombinovanom renkingu je Brandon momentálne na svojom maxime v podobe 5. pozície. V januári sa automaticky posunie na 2. miesto, keďže chlapci narodení v roku 2000 budú vyškrtnutí a prejdú medzi mužov.

Profesionálne výsledky

Medzi profesionálmi je 17-ročný talent ešte takmer nepopísaný papier. V rokoch 2016 a 2017 si pripísal iba po dva štarty. V skončenej sezóne pokračoval vo fokusácii na štúdium. V lete mal napriek tomu na dosah voľnú kartu na US Open. V internom chlapčenskom play-off prehral až vo finále 4:6, 3:6, 1:6 s Jensonom Brooksbym.

Posledná výmena finálového zápasu play-off:

Od americkej tenisovej asociácie dostal následne ešte jednu šancu. V kvalifikácii US Open najskôr zaskočil Chorváta Anteho Paviča, no na Francúza Uga Humberta už bol prikrátky. Napriek tomu mu sympaticky vzdoroval a ukázal obrovský potenciál. Skvelú formu zúročil v septembri na 15-tisícovom ITF Futures turnaji v kalifornskom mestečku Laguna Niguel, kde získal svoj prvý profesionálny titul.

V rebríčku ATP je mladý Američan na 787. mieste, 21 pozícií po svojím maximom zo začiatku októbra. Hoci sa núkala možnosť stať sa v najbližších mesiacoch profesionálom, Brandon uprednostnil štúdium na University of Virginia. Budeme ho preto stále vídať najmä na domácich akciách. Podobnú cestu si zvolili v minulosti John Isner, Steve Johnson či Kevin Anderson, ktorí tiež vhupli medzi profesionálov pomerne neskoro.

Profil hráča

Brandon Nakashima je pravák hrajúci obojručný bekhend. Oba základné údery má na veľmi vysokej úrovni, z oboch dokáže tlačiť súperov a zakončovať. Výborný je aj jeho prvý servis, ktorý však potrebuje zapájať častejšie do hry, keďže po druhom je predsa len výrazne zraniteľnejší. Obľúbeným povrchom talentovaného rodáka zo San Diega je hard. Ako však ukázali tohtoročné výsledky, je komplexný a nerobí mu problém ani antuka či tráva.

V aktuálnej sezóne koučoval Brandona šéftréner Kalifornskej univerzity Billy Martin. Predtým naňho dohliadal legendárny kouč Andyho Roddicka Larry Stefanki. Záľuby talentovaného Kalifornčana sú prevažne späté so športom. Miluje golf, bejzbal a basketbal. Okrem toho trávi voľný čas rád sledovaním filmov alebo oddychom na pláži.

Predikcia Tenisového sveta: Ako už bolo naznačené, Brandon sa nikam neponáhľa a medzi svetovú špičku sa tak skoro tlačiť nebude. Popri štúdiu odohrá len obmedzený počet turnajov. Isnerov a Andersonov prelom prišiel v 24, Johnsonov v 25 rokoch. Niečo podobné možno čakať aj u Nakashimu, hoci sa pravdepodobne už skôr dostane do top 100. Po 25. roku života by sa mal zaradiť medzi špičku, úderová kvalita ho predurčuje preniknúť jedného dňa do top 10.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Blog Romany Tabakovej: Táto kniha mi zmenila pohľad na tenis

Ahojte tenisoví nadšenci, tentoraz vám opíšem, čo sa mi stalo v knižnici. Osobne neverím na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 + 20 =