utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Nenápadná Američanka, ktorá je konečne na vzostupe
Foto: USTA

Talent: Nenápadná Američanka, ktorá je konečne na vzostupe

Americký tenis, ženský obzvlášť, je nekonečným zdrojom mimoriadnych talentov. Jedným z nich je aj Ann Liová, ktorá sa konečne začína presadzovať, hoci to od nej mnohí čakali už skôr.

Detstvo a juniorská kariéra

Ann Liová sa narodila 26. júna 2000 v malom mestečku King of Prussia v Pensylvánii. Obaja jej rodičia sú Číňania, ktorí imigrovali do Spojených štátov amerických. Dcéru priviedli k tenisu, keď mala päť rokov. Zaradiť sa v nabitej americkej konkurencii medzi špičku v rámci ročníka je náročné, zato však dostatočne predurčujúce pre budúcu hviezdnu kariéru.

Mladučká Ann ukazovala od detstva obrovský potenciál. Na medzinárodný juniorský okruh sa vydala tesne pred 15. narodeninami. Na US Open 2015 si odkrútila vo štvorhre grandslamovú premiéru medzi juniorkami. Presne rok čakala na ďalší grandslamový štart. To už dostala v New Yorku voľnú kartu aj do dvojhry, no cez 1. kolo neprešla.

Ann Liová vo finále národného šampionátu (rok 2016):

O to väčší bol šok na Wimbledone 2017. Mladá Američanka hrala od úvodného kola ako z partesu. Na jej rakete skončili aj favoritky – Srbka Olga Danilovičová, Poľka Maja Chwaliňská či krajanka Kayla Dayová. Prehrala až vo finále s inou krajankou Claire Liuovou. Šlo o prvé čisto americké finále dvojhry dievčat na Wimbledone od roku 1979! Potom prišiel ešte štart na US Open s postupom do štvrťfinále štvorhry a následný prechod medzi profesionálky.

Zostrih wimbledonského finále:

Juniorský rebríček je v prípade Liovej mierne skresľujúci. V čase, keď bola na vrchole, dala totiž dievčenskému okruhu zbohom, a tak je jej maximom 12. pozícia z januára 2008.

Profesionálne výsledky

Kombinovanie juniorských a profesionálnych štartov sa začalo v lete 2016. Dlho bez výrazných výsledkov. Tie prišli až o 12 mesiacov neskôr, keď sa dostala Liová do životnej formy. Po wimbledonskom zázraku vyhrala ženskú 15-ku doma v Evansville, pričom dovtedy mala na konte len jedno 2. kolo. Koncom roka si ešte Ann pripísala 2. kolá na 80-ke v americkom Macone a na 60-ke v kanadskom Toronte.

Ann Liová počas tréningu v Toronte:

„Cítila som, že už je čas a že môžem s týmito dievčatami súperiť, keďže som na rovnakej úrovni,“ povedala začiatkom sezóny 2018, v ktorej sa rozhodla sústrediť naplno na profesionálny okruh. „Veľa sme pracovali na fyzickej stránke, aby som bola rýchlejšia a silnejšia. Tenisu bolo málo,“ dodala vtedy na margo zimnej prípravy.

Napriek spokojnosti s prípravou nenapredovala Ann Liová tak, ako niektorí čakali. Vo februári 2018 síce hrala pekné semifinále na 25-ke v Rancho Santa Fe, no na ďalší prelomový výsledok čakala až do augusta, keď uhrala finále na 60-ke v Lexingtone. Následne sa stala súčasťou Louisianskej štátnej univerzity. V kvalifikácii US Open, pri svojom prvom ženskom grandslamovom štarte, podľahla v 1. kole Češke Marii Bouzkovej.

Dnes to vyzerá tak, že má pred sebou talentovaná rodáčka z Pensylvánie prelomové obdobie. V aktuálnej sezóne si už stihla pripísať titul z 25-ky v Osprey či finále z podujatia rovnakej kategórie v Jacksone. V rebríčku je na svojom maxime v podobe 218. miesta, čo stačí na grandslamové kvalifikácie.

Profil hráčky

Ann Liová je pravoruká tenistka využívajúca obojručný bekhend. Za svoj obľúbený povrch označuje trávu. Najefektívnejšie na nej môže využívať nielen solídny prvý servis, ale aj variabilitu. Cudzie jej nie sú čopy, no ani priame agresívne údery od základnej čiary. Ako sama prízvukuje, v zápasoch si dokáže výrazne pomáhať riternami, no keď jej nepadá prvé podanie, má problémy.

Stále iba 18-ročná Ann sa v súčasnosti pripravuje pod kuratelou Americkej tenisovej asociácie. Jej osobnou koučkou je v rámci programu Jamea Jacksonová – ešte len 32-ročná bývalá profesionálka, ktorá to dotiahla v hodnotení WTA na 43. miesto. Okrem bežných tínedžerských koníčkov (filmy, hudba, knihy) má americká hviezdička aj jeden netradičný. Vo voľnom čase sa venuje hre na ukulele.

Trénerka Jamea Jacksonová:

Najväčším idolom americko-čínskej tenisovej nádeje, ktorá je na svoj pôvod patrične hrdá, je Švajčiar Roger Federer. „Vždy to bol môj idol. Je to niekto, koho obdivujem a chcem byť ako on. To, ako hrá, spôsobuje, že tenis vyzerá jednoducho. Páči sa mi, že nie je stále na základnej čiare a pohybuje sa vpred,“ vraví o svojej modle. „Mojím cieľom je vyhrať Wimbledon. V určitom bode sú už všetci dobrí a výsledok závisí od mentálnej sily,“ dodáva.

Predikcia Tenisového sveta: Ann Liová je z pohľadu európskej verejnosti možno trochu v ústraní. Hráva totiž výlučne v USA a za krajankami ako Anisimovová či Osuigweová zatiaľ výsledkovo zaostáva. V dohľadnej dobe by ju však mali čakať aj štarty v Európe (wimbledonská kvalifikácia) a pokojne môže preraziť. Má komplexnú hru, ktorá dáva tušiť, že sa jedného dňa objaví v top 20. Či dobyje Grand Slam je ťažké odhadovať, konkurencia medzi ženami bude v ďalších rokoch obrovská.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Vracajúci sa Sock: „Zranenie bolo zrejme najväčšie požehnanie“

ATLANTA – Američan Jack Sock sa dnes po polročnej prestávke vráti na domácom turnaji kategórie ATP …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × 3 =