štvrtok , október 24 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Americká tínedžerka veriaca v lepší osud, aký mala jej sestra
Foto: ITF

Talent: Americká tínedžerka veriaca v lepší osud, aký mala jej sestra

Americký tenis produkuje talenty ako na bežiacom páse. V minulosti bola jedným z najväčších Tornado Alicia Blacková, dnes sa snaží presadiť jej sestra Hurricane Tyra.

Detstvo a juniorská kariéra

Hurricane Tyra Blacková sa narodila 2. marca 2001 v Boca Ratone na Floride. Spolu s o tri roky staršou sestrou boli v minulosti vďaka obrovskému talentu a príslušnosti k Afroameričanom označované ako „nové sestry Williamsové“. Hurricane Tyra začala hrať tenis ako trojročná. Rodičia Gayal a Sylvester (bývalý daviscupový reprezentant Jamajky) pred pár rokmi vysvetľovali zvláštne mená, ktoré dcéram dali.

„Mám vyštudovaný marketing. Vedeli sme, že potrebujeme urobiť niečo, aby vynikli. Toto nám prišlo roztomilé. Chápu, že je to marketingový ťah. Je to skvelé pre každého, pre publicitu. Nechceme, aby boli ďalšími sestrami Williamsovými alebo tými afroamerickými sestrami,“ vysvetlila mama Gayal. Otec dodal, že už pri narodení dcér tušili, že by sa z nich mohli stať úspešné tenistky, takže všetko bolo súčasťou premysleného plánu.

Krátky dokument o živote sestier Blackových:

Hurricane Tyra sa stala pred pár rokmi národnou jednotkou do 12 rokov a v sezóne 2014 začala skúšať šťastie aj na medzinárodnom juniorskom okruhu. V nasledujúcej sezóne prišli prvé tituly i debut na US Open. V 1. kole nestačila na Anastasiu Detiucovú z Moldavska. Väčšie grandslamové úspechy však nie a nie prísť.

Prehry v 1. kolách sa skončili až vlani na US Open, kde Blacková porazila Victoriu Kalaitzisovú z Belgicka. Rovnaký výsledok prišiel na tohtoročnom Roland Garros. Mladá Američanka sa však výrazne presadzuje na iných významných turnajoch, vďaka čomu je dnes v renkingu na svojom maxime v podobe 11. miesta.

Hurricane Tyra Blacková vs Viktória Morvayová (1. kolo Australian Open 2018):

Profesionálne výsledky a ťažký osud sestry

Na rozdiel od svojich krajaniek ako Amanda Anisimovová, Caty McNallyová, Whitney Osuigweová či Cori Gauffová sa floridská rodáčka s prechodom medzi profesionálky neponáhľa. Prvé dva štarty v roku 2016, jeden v sezóne 2017. Vlani znova len dva. Ťažko povedať, kde by dnes bola, keby už medzi ženami hrávala častejšie. Jej spôsob prechodu však má minimálne jedno pozitívum – vyhne sa prípadnému vyhoreniu či zdravotným problémom, aké spôsobilo preťažovanie inej Američanke CiCi Bellisovej.

vlani na Wimbledone so Sloane Stephensovou

Tento rok zaujala prienikom do štvrťfinále na 15-ke v americkej Acadii. Bol to však len jeden z troch profesionálnych štartov, ktoré za pol roka absolvovala. Dôvody možno hľadať aj v jej sestre. Tornado Alicia už ako 14-ročná obiehala ženské turnaje, kombinovala ich s juniorskými a napokon si zničila bedrový kĺb. Na jeseň 2015 preto musela prerušiť kariéru, a hoci formou verejnej zbierky získala peniaze na operáciu, k profišportu sa nikdy nevrátila. Dnes sa venuje trénovaniu detí.

Mladšia zo sestier Blackových je dnes bez WTA renkingu. Predtým, ako sa systém bodovania na okruhu ITF zmenil, bola najvyššie 804.

Profil hráčky

Hurricane Tyra Blacková je praváčka využívajúca obojručný bekhend. Ako 90 percent amerických tenistiek, i ona vyrastala na tvrdom povrchu, ktorý považuje za svoj najobľúbenejší. Vo svojej hre sa opiera o solídny prvý servis a najmä útočný prístup od základnej čiary. Z forhendu i bekhendu dokáže zrýchľovať hru, vďaka odohrávaniu rýchlo po odskoku.

Významný moment v kariére americkej tínedžerky prišiel tento rok v marci, keď začala jej kariéru manažérsky zastrešovať skupina Baseline Management. Pre dievča zo skromných pomerov, ktoré ešte v 12 rokoch z času na čas prespávalo s rodičmi v aute, je to veľký krok vpred. „Mať manažérsky tím, ktorý vo mňa verí, spraví v mojej hre veľký rozdiel. Som si istá, že mi poskytnú to najlepšie na kurte i mimo neho,“ verí Blacková.

Oficiálne je dnes Hurricane bez trénera, no jej otec má vlastnú tenisovú akadémiu a na jeho pomoc či rady sa môže kedykoľvek spoľahnúť.

Hurricane Tyra s otcom

Predikcia Tenisového sveta: Hurricane Tyra Blacková je v rámci amerického tenisu pozoruhodný úkaz. V 18 rokoch je tam veľkou raritou, že sa dievčatá ešte nesnažia presadiť medzi ženami. Minimálne to bude viesť k tomu, že na prienik do top 100 si počká do 20. narodenín. Jej zrýchľovanie od základnej čiary, solídny pohyb i servis ju však predurčujú k tomu, aby to aspoň do top 50 v budúcnosti dotiahla. Absolútnou americkou špičkou a grandslamovými víťazkami ale budú skôr Anisimovová, Gauffová a možno aj McNallyová.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Keysová v Ču-chaji zdramatizuje situáciu v tabuľke

Veľké ATP turnaje v Bazileji a Viedni pokračujú 2. kolom. Dominic Thiem na domácej pôde …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 − one =