nedeľa , august 18 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Britské zázračné dieťa, ktoré v 16 rokoch opustilo juniorský okruh
Foto: Twitter/Jack Draper

Talent: Britské zázračné dieťa, ktoré v 16 rokoch opustilo juniorský okruh

Britský tenis produkuje v posledných rokoch množstvo talentov. Momentálne je určite najväčšou nádejou Jack Draper, ktorý sa už v mladom veku rozhodol naplno venovať profesionálnym turnajom.

Tenisové začiatky v rodine, ktorá má k tenisu blízko

Jack Draper sa narodil 22. decembra 2001 v Suttone na juhu Londýna. Tenisu sa začal venovať v troch rokoch. Jeho otec Roger je bývalý prezident Britskej tenisovej asociácie, no bola to mama Nicky, kto ho priviedol k športu. Bývalá britská juniorská šampiónka trénovala v miestnom klube. „Chodil som s ňou na kurty a počas svojich tréningov ma mohla sledovať,“ spomína na svoje začiatky talentovaný chlapec.

Podľa vlastných slov sa veľa naučil aj od staršieho brata Bena, ktorý v súčasnosti hráva za univerzitu v kalifornskom Berkeley. Aby toho nebolo málo, nádejným tenistom bol v minulosti aj strýko Jon Entract. Gény teda zdedil zo všetkých strán. Vo svojej vekovej kategórii patril vždy medzi najlepších a v 13 rokoch sa vydal na juniorský okruh, kde musel čeliť aj 18-ročným súperom. Úspechy prichádzali postupne.

Jack Draper na žiackom turnaji vo veku 12 rokov:

Na Wimbledone 2016 absolvoval grandslamový debut, ale skončil v kvalifikácii. Vlani vypadol v 1. kole hlavnej súťaže, rovnako ako na US Open. Premiérové víťazstvo na Grand Slame neprišlo ani v aktuálnej sezóne na Australian Open alebo Roland Garros, no v Londýne šokoval svet. Postúpil až do finále. Jeho semifinále proti Kolumbijčanovi Nicolásovi Mejíovi bolo epické. Jack zvíťazil po 4,5 hodinách boja 7:6(5), 6:7(6), 19:17. V boji o titul podľahol 1:2 na sety Ceng Ťun-sinovi z Taiwanu.

Záver wimbledonského finále:

Následne sa rozhodol s juniorským tenisom rozlúčiť. V kombinovanom rebríčku bol vtedy na svojom maxime v podobe 8. pozície. Dokonca je predpoklad, že v januári bude po vyškrtnutí hráčov narodených v roku 2000 ešte vyššie.

Impozantný vstup medzi profesionálov

Prvé „oťukávanie“ medzi profesionálmi absolvoval suttonský rodák vlani na jeseň. Tento rok dokonca dostal voľnú kartu do wimbledonskej kvalifikácie, hoci nemal na konte žiadny ATP bod. Egypťan Mohamed Safwat bol v 1. kole priveľké sústo. Zároveň sa to však ukázalo ako cenná skúsenosť a v ďalších týždňoch výsledkovo explodoval.

Na futures podujatí v Bratislave sa blysol postupom do semifinále, následne ovládol domáce 15-ky v Nottinghame a Roehamptone. Stal sa najmladším britským víťazom profesionálneho podujatia od začiatkov Andyho Murrayho spred 15 rokov. „Bolo správne ukončiť juniorskú kariéru na vrchole. Myslím, že dokazujem, že už môžem hrať na vysokej úrovni aj medzi profesionálmi,“ pochvaľoval si po roehamptonskom úspechu.

Zostrih finále v Roehamptone:

Momentálne je mladý Brit na nigérijskej šnúre. Minulý týždeň vypadol na 25-tisícovej akcii v Lagose v semifinále, tento týždeň ho boj o finále ešte len čaká. V hodnotení ATP je už na 623. priečke a je vôbec jediným 16-ročným chlapcom v najlepšej tisícke. V onlajn verzii renkingu je dokonca na 573. mieste.

Profil hráča

Jack Draper je 188 cm vysoký a 75 kg vážiaci ľavák hrajúci obojručný bekhend. Jeho servis je už v 16 rokoch veľká zbraň a dokáže ho posielať na stranu súpera rýchlosťou vyše 200 km/h. Nezaostávajú ani ďalšie základné údery. Predovšetkým forhend hraný rýchlym švihom môže patriť v budúcnosti medzi ozdoby okruhu. Obľúbeným povrchom mladíka zo Suttonu je hard.

V súčasnosti je kľúčové nezaspať na vavrínoch a pokračovať v napredovaní. Z pozície hlavného trénera na to dohliada Ryan Jones, ktorý to v minulosti neúspešne skúšal ako hráč. Vo voľnom čase sa nádejný tínedžer rád stretáva s kamarátmi, sleduje zápasy futbalového klubu Manchester United a počúva svoju obľúbenú hudobnú skupinu Oasis. Po Wimbledone úspešne ukončil stredoškolské štúdium, a tak je už tenis definitívne na prvom mieste.

Predikcia Tenisového sveta: Jack Draper má všetko, čo budúci člen top 10 a grandslamový víťaz potrebuje. Výbornú tenisovú postavu, kvalitný servis, útočné pojatie. Jeho devízou je aj to, že je ľavák. Keď si uvedomíme, na akej vysokej úrovni je jeho hra v 16 rokoch, môžeme len špekulovať, akými zbraňami budú podanie a forhend, keď dozreje. Bekhend možno má isté rezervy, ale do dvoch rokov môžeme Jacka pokojne vidieť v top 100. Grand Slam podľa mňa jedného dňa vyhrá.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Madison Keysová

Tenisové tipy: Keysová ukončí Kuznecovovej spanilú jazdu

Prestížny turnaj v Cincinnati dnes spozná svojich víťazov. Posvietili sme si na ženskú dvojhru. Dnes …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seventeen − one =