piatok , júl 19 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Budúcnosť francúzskeho tenisu prichádza z Bretónska
Foto: ITF/Paul Zimmer

Talent: Budúcnosť francúzskeho tenisu prichádza z Bretónska

Francúzsky ženský tenis čaká v posledných sezónach na plnohodnotnú nástupkyňu Amélie Mauresmovej či Mary Piercovej. V horizonte niekoľkých rokov by sa ňou mohla stať Clara Burelová.

Detstvo a juniorská kariéra

Clara Burelová sa narodila 24. marca 2001 v bretónskom Rennes. K tenisu sa dostala ako šesťročná a veľmi rýchlo začala prevyšovať svoje rovesníčky. Mala 13, keď odohrala prvý juniorský turnaj. Od jari 2015 to už bola jej priorita. Postupne stúpala v hierarchii vyššie a vyššie. Grandslamový debut na Roland Garros 2017 sa skončil prehrou v 1. kole.

Obrovský výkonnostný skok priniesla tvrdá zimná príprava pred sezónou 2018. Hoci sa s Clarou príliš nepočítalo, na Australian Open postúpila senzačne až do finále. Podľahla Taiwančanke Liang En-Šuo. Na Roland Garros i Wimbledone ju zastavila v 3. kole Poľka Iga Šwiateková. Na jeseň sa zdalo, že Francúzke nie je veľký titul súdený. Na US Open nestačila vo finále na Wang Si-jü z Číny, na Olympijských hrách mládeže na Slovinku Kaju Juvanovú.

Finále Australian Open:

Sklamanie si vynahradila na konci októbra na juniorskom Masters podujatí v Čcheng-tu. Finálovým víťazstvom 7:6(6), 6:1 nad Kolumbijčankou Maríou Camilou Osoriovou Serranovou zlomila prekliatie. „Bolo ťažké prehrávať stále vo finále. Najmä na olympiáde. Som rada, že som získala tento titul. Mojím cieľom bolo zakončiť rok úspešne a vyhrať veľký turnaj,“ prezradila bezprostredne po úspechu v Čcheng-tu.

s trofejou z Čcheng-tu

Po najväčšom triumfe sa talentovaná tínedžerka vyšvihla v juniorskom renkingu na 1. miesto. Posledná Francúzka, ktorej sa to podarilo, bola v roku 2009 Kristina Mladenovičová. „Od mnohých francúzskych tenistov vrátane Kristiny som dostala povzbudzujúce správy. Cieľ je ukončiť rok ako svetová jednotka,“ uviedla.

Profesionálne skúsenosti

Medzi ženami sa začala francúzska tenistka „oťukávať“ na jeseň 2015. Výsledky prichádzali len pomaly. Až v júli 2017 postúpila do prvého semifinále. Podarilo sa jej to na domácom 15-tisícovom turnaji v Les Contamines-Montjoie. Rovnaký výsledok zopakovala v apríli 2018 na rovnako dotovanej akcii v tuniskom Hammamete. Cenná skúsenosť v kvalifikácii Roland Garros priniesla debakel 2:6, 0:6 od Česky Barbory Krejčíkovej.

Signál, že je Clara pripravená na profesionálnu kariéru, prišiel koncom septembra na 25-ke v Clermont-Ferrande. Vo finále prehrala tesne so známou Holanďankou Lesley Kerkhovovou. „Napredovala som celý rok. Fyzicky, mentálne i technicky. V každom smere niečo,“ opísala posledných 12 mesiacov. V budúcej sezóne by sa mala venovať profesionálnemu okruhu naplno.

po finále v Clermont-Ferrande

V súčasnosti patrí talentovanej Bretónčanke v rebríčku WTA 618. miesto. Najvyššie bola pred mesiacom na 605. pozícii.

Profil hráčky

Clara Burelová je 174 cm vysoká praváčka hrajúca obojručný bekhend. Za svoj najobľúbenejší povrch označuje hard, ale kvalitne vie zahrať aj na antuke. V týchto podmienkach dokáže najúčinnejšie aplikovať svoj trpezlivý tenis, v ktorom vyčnieva dobrý pohyb, vyrovnané základné údery a postupné budovanie tlaku. Zapracovať by ešte potrebovala na servise, ktorému chýba väčšia variabilita a najmä ten druhý je doslova nahrávkou na víťazný ritern.

Na rozvoj jedného z najväčších talentov francúzskeho ženského tenisu v súčasnosti dohliada kouč Norbert Palmier. Za svoju obľúbenú voľnočasovú aktivitu označuje 17-ročná rodáčka z Rennes trávenie času s rodinou a priateľmi.

Predikcia Tenisového sveta: Claru Burelovú zdobí tento rok predovšetkým veľká stabilita výkonov, keď na žiadnom významnom turnaji „nevybuchla“. Hoci nemá najrazantnejšie údery či delový servis, ak bude pokračovať v konzistentných výkonoch, do troch rokov by sa mohla predrať do top 100. Konkurencia mladých dievčat je však obrovská, viaceré z nich majú väčšie úderové zbrane a väčší predpoklad vyhrávať Grand Slamy (Anisimovová, Danilovičová, Osuigweová, Kosťuková, Lopatecká,…).

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Talent: Senzačný wimbledonský šampión, ktorý vstúpil do dejín

V Japonsku je tenis v posledných rokoch aj vplyvom Keia Nišikoriho na vzostupe. Jednou z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 + eighteen =