streda , október 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: V Číne vyrastá ďalšia hráčka s ohromným potenciálom
Foto: ITF/Arata Jamaoka

Talent: V Číne vyrastá ďalšia hráčka s ohromným potenciálom

Čína má obrovskú potenciálnu základňu, ktorá môže generovať budúcich šampiónov prakticky vo všetkých športoch. Tenis je tam momentálne na vzostupe, čo má na svedomí aj Čeng Čchin-wen.

Detstvo, juniorská kariéra a rozvoj ďaleko od domoviny

Čeng Čchin-wen sa narodila 8. októbra 2002 v provincii Chu-pej. Z rovnakégho regiónu pochádza aj dodnes najväčšia čínska hviezda „bieleho športu“ Li Na. S tenisom začala Čeng v rodnej Číne ako sedemročná. „Bola som slabá a náchylná na choroby,“ vysvetľuje dôvod, prečo ju rodičia dali na šport. Hoci začínali mnohé jej rovesníčky skôr, talent sa rýchlo prejavil a pomohol jej dohnať prípadný deficit. O jej potenciále sa rýchlo dopočuli aj na Floride a stala sa súčasťou IMG Academy Nicka Bollettieriho.

Medzinárodný juniorský okruh sa stal súčasťou jej turnajových plánov v máji 2016. Sprvu, kým ešte žila vo svojej vlasti, obiehala najmä ázijské podujatia. Postupne prichádzali prvé semifinále, finále a neskôr tituly. Vlani absolvovala na Australian Open grandslamový debut medzi dievčatami do 18 rokov, hoci mala len 15. Na Roland Garros a Wimbledone už postúpila zhodne do 3. kola. Do tretice sa jej to podarilo na US Open.

Fantastický bol z jej strany záver roka. V Bradentone, sídle Bollettieriho akadémie, ovládla prestížne podujatie Eddie Herr. Na Orange Bowle hrala následne finále. Naposledy na seba výrazne upozornila práve počas aktuálneho Roland Garros. Postúpila až do semifinále, v ktorom ju zastavila Američanka Emma Navarrová. Napriek tomu sa 16-ročná Číňanka v pondelok nielen posunie zo súčasnej 10. pozície v juniorskom rebríčku, ale aj vylepší svoje maximum v podobe 9. miesta.

Čeng Čchin-wen vo finále Orange Bowlu proti Cori Gauffovej:

Profesionálne výsledky

Medzi ženami zatiaľ Čeng Čchin-wen predovšetkým zbiera skúsenosti. Začala s tým len v januári 2018. Postupne sa etablovala natoľko, že dokázala uhrávať jedno-dve kolá na menších 15-tisícových akciách. Vlani v decembri zároveň otvorene priznala, v čom sú jej hlavné rezervy. Upozornila ju na ne po spoločnom stretnutí spomínaná Li Na.

„Stretli sme sa na Wimbledone. Je skutočne milá, mám ju veľmi rada. Dala nejaké rady môjmu trénerovi. Povedala mi, že keď ma videla hrať, nemala som údery pod kontrolou, čo je potrebné. Občas mi totiž loptičky lietajú na všetky strany. Vravela, že v mojom veku je dôležitejšia konzistencia a kontrola ako sila,“ referovala čínska tínedžerka.

V aktuálnej sezóne už naznačila, že ak má deň, dokáže sa rovnať aj s hráčkami z top 100. V kvalifikácii prestížneho WTA turnaja v Miami prehrala s Američankou Taylor Townsendovou tesne 6:4, 5:7, 4:6. V súčasnosti je jeden z najväčších ázijských talentov na 725. mieste v hodnotení WTA, jej maximum je ešte o tri pozície vyššie.

Profil hráčky

Čeng Čchin-wen je praváčka využívajúca obojručný bekhend. Jej veľkou devízou je vyrovnanosť forhendu i bekhendu, z oboch týchto úderov dokáže od základnej čiary vyvíjať na súperky tlak. Okrem spomínanej úderovej istoty potrebuje jednoznačne zapracovať aj na servise, ktorý je v súčasnosti veľmi dôležitý aj v ženskom tenise. Za obľúbené povrchy označuje hard a trávu.

V súčasnosti je len 16-ročná Číňanka, ktorá má potenciálne pred sebou ešte jeden a pol juniorskej sezóny, stále súčasťou floridskej akadémie legendárneho Nicka Bollettieriho. V rámci nej na ňu dozerá ako osobný kouč Ralph Platz. Zaujímavosťou je, že vo svete tenisu je Čeng známa skôr pod krstným menom Ana. Nahrádzanie pôvodných krstných mien je pritom zväčša doména taiwanských hráčov.

Čeng Čhin-wen v akadémii na Floride

Pre čínsky tenis je momentálne talentovaná tínedžerka jedným z troch najväčších želiezok do budúcnosti. Čas ukáže, či dokáže po boku Wang Sin-jü a Wang Si-jü spraviť z Číny tenisovú veľmoc.

Predikcia Tenisového sveta: O tom, že má Čeng Čchin-wen potenciál zaradiť sa medzi svetovú špičku, niet pochýb. Otázkou však je, koľko to potrvá. Kým spomínané „skoromenovkyne“ Wang sa už dnes tlačia do popredia, ju ešte čaká zrejme minimálne rok, kým začne systematicky bodovať a napredovať medzi profesionálkami. Kým pri Wang Sin-jü vidím jasný potenciál vyhrať jedného dňa Grand Slam, Čeng sa dosť možno neposunie vyššie ako do okolia 20. miesta.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Keninová začne v Ču-chaji víťazne

Sofia Keninová vstúpi do skupinového turnaja v Ču-chaji derby zápasom proti Alison Riskeovej. Vo Viedni …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three × five =