štvrtok , august 22 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Číňanka menom a talentom takmer na nerozoznanie od krajanky
Foto: ITF/Arata Jamaoka

Talent: Číňanka menom a talentom takmer na nerozoznanie od krajanky

Čínsky tenis je na vzostupe. O tom niet pochýb. Momentálne disponuje dvoma obrovskými talentami, ktoré môžu zamotať hlavu nejednému priaznivcovi športu. Wang Sin-jü sme si už predstavili, dnes bude na pretrase Wang Si-jü.

Detstvo a juniorská kariéra

Wang Si-jü sa narodila 28. marca 2001 v Ťiang-šu. K tenisu sa dostala relatívne neskoro. Mala už osem rokov. Napriek tomu sa v najľudnatejšej krajine sveta okamžite dostala do pozície jedného z najväčších talentov. Mala 13, keď začala hrávať juniorské turnaje. Hneď tretí, v taiwanskom Kao-siungu, vyhrala. Tituly v ďalších mesiacoch pribúdali z dvojhry i štvorhry.

V sezóne 2016 absolvovala s voľnou kartou na Australian Open grandslamový debut a len tesne prehrala s domácou Destanee Aiavovou. Na jeseň uhrala na US Open 2. kolo a rovnaký výsledok zopakovala v Melbourne 2017. Oveľa viac sa vždy presadzovala v debli, kde hrala finále lanského US Open. V aktuálnej sezóne gradujú aj jej singlové vystúpenia. Štvrťfinále v Austrálii, na Roland Garros a semifinále Wimbledonu.

Wang Si-jü vs Liang En-šuo (semifinále Australian Open):

To navyše vyšperkovala deblovým titulom po boku svojej skoro menovkyne Wang Sin-jü. Momentálne je v kombinovanom rebríčku na svojom maxime v podobe 5. priečky.

šampiónky z Melbournu

Profesionálne výsledky

Číňanka vôbec neotáľala a už v mladom veku začala zbierať skúsenosti medzi profesionálkami. V júni 2016 zaujala postupom do semifinále 10-ky v An-ningu. Kontinuálne s tým išli výborné deblové výsledky v podobe niekoľkých finálových účastí. Tento rok sa blysla na 60-ke v austrálskom Burnie, kde ju vo štvrťfinále zastavila Marta Kosťuková z Ukrajiny.

Wang Si-jü vs Marta Kosťuková:

Jún 2018 bol v jej kariére zatiaľ životným mesiacom. Vybrala sa do Španielska, kde ovládla štvorhru na 25-kách v Barcelone a Madride. V rebríčku WTA stúpa čínska nádej z týždňa na týždeň. V singli jej patrí 382. miesto, najvyššie bola o pozíciu vyššie, v debli 370. priečka.

Profil hráčky

Wang Si-jü je ľavoruká tenistka hrajúca obojručný bekhend. Jej devízou je kvalitná hra od základnej čiary, naopak, slabinou podanie. Ako ľaváčka by ho mohla mať za zbraň, no pri rýchlosti zväčša do 160 km/h si ním ťažko pomôže. Ľavácke údery a kvalitná hra na sieti z nej inak robia nebezpečnú súperku pre každú hráčku na okruhu. Za svoj obľúbený povrch označuje hard.

Vo voľnom čase má čínsky talent okrem bežných záľub dievčaťa v jej veku aj jednu pomerne netradičnú. Hru na husliach. Inak rada číta a počúva hudbu. Na jej tenisový rozvoj dohliada v akadémii v Pekingu bývalý španielsky tenista Eduardo Nicolás.

Predikcia Tenisového sveta: Servis je v prípade Wang Si-jü výrazne limitujúci faktor. Do top 100 to dotiahne, ale medzi absolútnou elitou ju nevidím. V singli. Ženský debl posledných rokov je najmä o šikovnosti, čo dokumentujú aj ázijské tenistky Sie Šu-wej, Pcheng Šuaj. Alebo česká veteránka Květa Peschkeová. S Wang Sin-jü by mohli vytvoriť najúdernejší tandem čínskej histórie. Práve tu vidím budúcnosť 17-ročnej rodáčky z Ťiang-šu.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič priblížil svoj vzťah s Federerom

NEW YORK – Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer sú veľké legendy a dlhoroční rivali. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

18 − 17 =