štvrtok , jún 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Čínska mladá puška, ktorá si vo veľkom štýle vybojovala Australian Open
Foto: ITF/Paul Zimmer

Talent: Čínska mladá puška, ktorá si vo veľkom štýle vybojovala Australian Open

Čínsky tenis čaká v posledných rokoch na plnohodnotnú nástupkyňu Li Na. Medzi mužmi sa veľa očakáva od Wu I-pinga, medzi ženami ukazuje ohromný potenciál Wang Sin-jü.

Detstvo a stále gradujúca juniorská kariéra

Wang Sin-jü sa narodila 26. septembra 2001 v Šen-čene. K tenisu sa dostala ako 5-ročná vďaka otcovi. Wang Pcheng bol najskôr šéftréner v tenisovom klube v Šen-čene, neskôr aj čínsky fedcupový kapitán. Športové gény zdedila aj po mame – bývalej basketbalistke. Obaja rodičia podriadili dcérinej tenisovej kariére, pre ktorú sa rozhodla už v detstve, úplne všetko. Otec dokonca rezignoval na post nehrajúceho kapitána.

Výškou i silou prevyšovala Wang Sin-jü súperky od žiackych kategórií, a tak bola neprehliadnuteľná. Na juniorský okruh vstúpila už ako 14-ročná a bez problémov sa bila s o 4 roky staršími dievčatami. Začala na najmenších turnajoch kategórie 5, aby sa tento rok prepracovala medzi elitu. Na Australian Open, pri grandslamovom debute, vypadla v 2. kole. Na Roland Garros a Wimbledone bola v 3. kole, na US Open našla premožiteľku znova v kole druhom.

Wang Sin-jü vs Mai Hontamová (štvrťfinále v Osake v roku 2016):

Následne ovládla prestížne podujatie kategórie A v japonskej Osake. Vo finále si poradila s americkou svetovou jednotkou Whitney Osuigweovou. V kombinovanom juniorskom rebríčku sa vyšvihla na krásnu 5. pozíciu. Po vyradení „starej“ Rusky Jeleny Rybakinovej sa stane v januári svetovou štvorkou.

po finále v Osake

Profesionálne skúsenosti a úžasná cesta na Australian Open

Medzi profesionálkami toho čínska nádej zatiaľ veľa neodohrala. Debutovala vlani v júli na 10-tisícovom turnaji v srbskom Prokuplji, kde vypadla v 2. kole. Výrazné úspechy neprichádzali ani v tejto sezóne. Za zmienku stojí len 2. kolo novembrového 100-tisícového ITF podujatia v rodnom Šen-čene, kde si poradila s favorizovanou krajankou Chan Sin-jün.

Wang Sin-jü vs Chan Sin-jün:

Na prelome novembra a decembra sa mohla vďaka voľnej karte zúčastniť na ázijsko-oceánskom play-off o voľnú kartu na Australian Open. V konkurencii Japonky Misaki Doiovej či krajanky Lu Ťing-ťing sa s ňou príliš nepočítalo. No ona všetkým vyrazila dych. Zo štyroch zápasov musela až tri otáčať po prehratom prvom sete. Okrem tenisových kvalít tak ukázala aj vysokú mieru mentálnej odolnosti. V 16 rokoch úctyhodné. Vo finále, v ktorom zdolala Papuánku Abigail Tereovú-Apisahovú 4:6, 7:5, 6:4, prehrávala 4:6, 3:5, 0:30.

Reportáž a fragmenty z finále play-off:

„Je to pravdepodobne najdôležitejší deň môjho života,“ radovala sa po senzačnom postupe do Melbournu. „Ak by som si mohla zahrať proti Karolíne Plíškovej, poprosila by som ju po zápase o spoločnú fotografiu,“ dodala s úsmevom na margo možnosti vyzvať jeden zo svojich idolov. Po Američanke Amande Anisimovovej (Roland Garros 2016, pozn. red.) je druhou hráčkou narodenou v roku 2001, ktorá si zahrá v hlavnej súťaži Grand Slamu. V domácom meradle je vo veku 16 rokov historicky najmladšia.

Profil hráčky

Wang Sin-jü je 182 centimetrov vysoká praváčka hrajúca obojručný bekhend. Vďaka výbornej tenisovej postave sa môže oprieť o delový servis, v medzihre ju zas zdobí razantný forhend. Pohyb nemá najlepší, vo výmenách je preto charakteristická vysokou mierou agresivity. Vďaka jej pojatiu ju mnohí prirovnávajú ku Karolíne Plíškovej. Česká hviezda je spolu s Ruskou Mariou Šarapovovou a Švajčiarom Rogerom Federerom jedným z jej idolov.

Wang Sin-jü je vďaka svojej výške neprehliadnuteľná

Z pozície trénera dohliada na mladú Číňanku otec Wang Pcheng v spolupráci so Srbom Aleksandrom Slovičom. V tíme panuje absolútna profesionalita a všetko je podriadené úspechom. Nechýba v ňom ani osobný kondičný tréner a fyzioterapeut, čo nie je u 16-ročných dievčat samozrejmosť. „Tvrdo na sebe pracujem, aby som sa stala takou skvelou hráčkou ako boli Li Na a Čeng Ťie,“ hovorí o sebe šenčenská rodáčka.

Predikcia Tenisového sveta: Takto vyzerá hráčka, ktorá má potenciál vyhrávať jedného dňa Grand Slamy a kraľovať ženskému tenisu. Najdôležitejšie dva až tri roky kariéry ju práve čakajú, no ak nezaspí na vavrínoch, má pred sebou veľkú budúcnosť. Delový servis a dominantná hra bez vyčkávania na chybu súperky sú dva atribúty, ktoré sú v súčasnom ženskom tenise veľmi cenné. Prirovnanie ku Karolíne Plíškovej je veľmi presné. Dovolím si tvrdiť, že sa Wang Sin-jü stane stabilnou členkou top 10 a ak do seba všetko zapadne, grandslamový titul určite získa.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Djokovič o Kyrgiosovej kritike: „Možno chce len upútať pozornosť“

BELEHRAD – Srb Novak Djokovič sa stal pred mesiacom terčom verbálneho útoku Austrálčana Nicka Kyrgiosa. Ten …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seven − one =