utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Dánsky objav idúci v šľapajách Wozniackej
Foto: Instagram/Clara Tausonová

Talent: Dánsky objav idúci v šľapajách Wozniackej

Synonymom dánskeho tenisu je už niekoľko rokov Caroline Wozniacka. V krajine je športom číslo jeden futbal, no o tenisovú budúcnosť je, zdá sa, postarané. Zabezpečí to Clara Tausonová.

Tenisové začiatky a stále aktuálna juniorská kariéra

Clara Tausonová sa narodila 21. decembra 2002 v Gentofte na predmestí Kodane. Jej strýko je bývalý tenista Michael Tauson, ktorý bol v roku 1989 v 2. kole Roland Garros. V súčasnosti robí svojej neteri manažéra. K tenisu sa dostala Clara ako 6-ročná vďaka otcovi Sörenovi, ktorý chodil rekreačne hrávať s kamarátmi a občas ju brával so sebou. Neskôr našla zázemie v kodanskom klube KB Tennis.

Na národnej úrovni nemala konkurenciu. V 13 rokoch sa stala ženskou majsterkou Dánska! Nik mladší to pred ňou nedokázal, dokonca aj Wozniackej sa to podarilo až ako o rok staršej. Od februára 2016 sa preto venuje medzinárodným juniorským podujatiam. Vlani vyhrala Európsky olympijský festival mládeže a neustále zlepšovanie ju priviedlo až na US Open 2017. Juniorský grandslamový debut sa však skončil už v kvalifikácii.

so zlatou medailou z Európskeho olympijského festivalu mládeže

V aktuálnej sezóne Dánka výsledkovo explodovala. Zbiera jeden titul za druhým, no na Grand Slamoch sa jej príliš nedarí. Na Roland Garros uhrala 3. kolo, na Wimbledone a na US Open skončila ešte o kolo skôr. Veľkou satisfakciou boli júlové Majstrovstvá Európy vo švajčiarskom Klostersi, na ktorých získala zlatú medailu. Po Wozniackej sa stala druhou dánskou tenistkou s takýmto úspechom.

Záver finále ME a ceremoniál:

V kombinovanom juniorskom poradí, napriek konfrontácii aj s o tri roky staršími súperkami, je talent z Gentofte na 9. mieste. Maximom je 5. pozícia spred troch týždňov.

Profesionálne výsledky

Medzi profesionálkami debutovala dánska tenistka vlani v apríli vo fedcupovom súboji proti Egyptu. „Fed Cup je pre mňa splnený sen. Je pre mňa veľká česť reprezentovať Dánsko. Užívam si hrať so svojimi spoluhráčkami v rámci tímu. Je to niečo výnimočne, keďže tenis je prevažne individuálny šport,“ pochvaľuje si tímovú súťaž.

Neskôr prišli aj individuálne turnajové štarty, ktoré prekonali očakávania. Pri septembrovom debute na 15-tisícovom ITF podujatí v tureckej Antalyi uhrala Tausonová semifinále, na ktoré nadviazala najskôr postupom do finále a o týždeň neskôr aj titulom z 15-ky v Štokholme. Stala sa len druhou hráčkou narodenou v roku 2002 s turnajovým víťazstvom medzi ženami. Predbehla ju iba Ukrajinka Marta Kosťuková.

Záver úspešného štokholmského finále:

V aktuálnej sezóne absolvovala len jeden štart v tuniskom Hammamete a jeden vo švédskom Göteborgu, ale nedostala sa ďalej ako do štvrťfinále. V rebríčku WTA jej aktuálne patrí 730. miesto, v máji bola o 15 pozícií vyššie, čo je jej doterajšie maximum. Samozrejme, renking je výrazne ovplyvnený sústredením na juniorskú kariéru.

Clara Tausonová vs Vlada Jekšibarovová (Fed Cup, apríl 2018):

Profil hráčky

Clara Tausonová je praváčka hrajúca obojručný bekhend. Ten je v jej prípade minimálne rovnako kvalitný ako forhend, navyše má z neho už v mladom veku veľmi dobre zvládnuté aj čopy. Podanie má tiež kvalitnejšie ako väčšina jej rovesníčok, čo je ďalší prísľub. Z povrchov označuje dánska tínedžerka za svoj najobľúbenejší antuku.

Pochopiteľne, jedným z jej vzorov je Caroline Wozniacka. „Je pre mňa veľkou inšpiráciou. Obdivujem jej mentálnu aj fyzickú silu. A je to veľmi milá žena, ktorá zostáva nohami pevne na zemi. Svoje miesto na okruhu si tvrdo vybojovala,“ skladá kompliment svojej slávnej krajanke. „Mojím snom je zlepšovať sa každým dňom, tvrdo pracovať a užívať si čas strávený na kurte. Chcem si zahrať na všetkých Grand Slamoch a získavať veľa titulov,“ dodáva Clara na margo cieľov.

otec Sören dcéru sprevádza na mnohých turnajoch

Jej tréningovou základňou je stále kodanský klub KB Tennis, kde sa o ňu stará niekoľko trénerov. V súkromí má záľuby ako každé bežne 15-ročné dievča. Cestovanie, sledovanie televízie. Jej najobľúbenejšia kniha je Open – autobiografia legendárneho Andreho Agassiho.

Predikcia Tenisového sveta: Tausonová má najdôležitejšie roky prechodu medzi profesionálky pred sebou a stať sa môže čokoľvek. Zatiaľ je však na správnej ceste. Dosahuje ešte o čosi väčšie úspechy ako v jej veku Wozniacka. Na juniorskom okruhu patrí medzi špičku, je druhá najmladšia v top 10. Úderovo je na tom vynikajúco, pričom ani servis u nej nie je taká slabina ako u mnohých dievčat v jej veku. Ak bude pokračovať v nastúpenom trende pilnej tréningovej driny, najneskôr o 3-4 roky pokorí top 100 a jedného dňa ju zrejme neminie ani top 10.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Silný príbeh: Patricia Maria Tigová – Po nekonečných problémoch návrat ako zo sna

Rumunka Patricia Maria Tigová sa tento rok v tichosti vrátila na okruh po vyše ročnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

16 + 17 =