štvrtok , november 14 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Dánsky tínedžer snívajúci o napodobnení Nadala
Foto: Instagram/Holger Vitus Nodskov Rune

Talent: Dánsky tínedžer snívajúci o napodobnení Nadala

Dánsky tenis je už roky spätý najmä s Caroline Wozniackou. Zdá sa však, že jej koniec nebude znamenať o pár rokov vymazanie Dánska z tenisovej mapy. Postarať by sa o to mali Clara Tausonová a dnes predstavovaný Holger Vitus Nodskov Rune.

Detstvo a juniorská kariéra

Holger Vitus Nodskov Rune sa narodil 29. apríla 2003 v dánskej Kodani do rodiny Andersa Nodskova a Aneke Runeovej. S tenisom začal ako šesťročný. „Ničím iným som nebol od prvého momentu taký posadnutý a necítil som sa pri tom tak dobre ako pri tenise,“ píše o začiatkoch na svojej oficiálnej webstránke. V 14 rokoch sa stal v tejto vekovej kategórii majstrom Európy. V 15 zas dánskym šampiónom medzi mužmi. V októbri 2016 sa začal objavovať na medzinárodnej scéne v rámci ITF podujatí do 18 rokov.

Rozhovor po ME 2017 do 14 rokov:

Zlepšoval sa rýchlo, postupne stúpal turnajovou hierarchiou. Na podujatia najvyššieho rangu sa dostal v aktuálnej sezóne. Na Australian Open skončil v 2. kole, no na jar chytil na antuke famóznu formu, ktorá mu napokon priniesla senzačný titul z Roland Garros. Jediný set mu vzal až vo finále Američan Toby Kodat.

Fragmenty z Roland Garros:

„Spomienky na Roland Garros sú veľmi emotívne. Vždy, keď sa ma na to opýtajú, pohne to so mnou. Roland Garros je pre mňa odjakživa výnimočný. Videl som veľa zápasov ‚Rafu‘ (Nadala) a ďalších skvelých antukárov, a chcel som byť na ich mieste. Keď som tam vyhral juniorský Grand Slam, cítil som sa byť bližšie k nim. Znamená to pre mňa veľa, bol to cieľ. Dúfam, že mi to otvorí dvere k voľným kartám a sponzorom,“ povedal pred troma dňami pre ITF.

Na Wimbledone skončil 16-ročný Dán v 3. kole, na US Open ešte o kolo skôr. Napriek tomu je dnes v rebríčku na 3. mieste, len jednu pozíciu pod svojím maximom.

Holger Vitus Nodskov Rune vs Anton Matusevich (ITF turnaj v Roehamptone):

Profesionálne výsledky

Medzi mužmi toho kodanský rodák zatiaľ veľa neodohral. Debutoval vlani v apríli v Davis Cupe, keď zaskočil Egypťana Youssefa Hossama. Ďalší štart prišiel tento tok v júni na challengeri vo francúzskom Bloise. Pripísal si skalp Kolumbijčana Nicolása Barrientosa, kolo uhral aj na svojom druhom challengeri kariéry, keď zdolal v holandskom Amersfoorte domáceho Gijsa Brouwera.

Nasledoval prechod na ITF okruh, kde sa mu príliš nedarí. Maximom je štvrťfinále z minulotýždňovej 15-ky v tureckej Antalyi„Dôležité je, že zostávam sústredený na zlepšovanie sa. Je predo mnou veľa tvrdej práce, ale užívam si to. Plánujem, že ITF Junior Finals v Čcheng-tu bude môj posledný juniorský turnaj,“ vraví 12 dní pred jeho začiatkom. Je teda jasné, že na budúci rok budú pribúdať profesionálne štarty ako na bežiacom páse.

v septembri v Davis Cupe

V hodnotení ATP nájdeme dánskeho mladíka na 1141. pozícii. Jeho maximom je 555. miesto, čo je však klamlivé. Takto vysoko bol v čase, keď sa na ITF turnajoch nerozdávali žiadne alebo len minimálne ATP body a jeho pokles zapríčinilo ich opätovné zavedenie so spätnou účinnosťou.

Profil hráča

Holger Vitus Nodskov Rune je 185 cm vysoký a 68 kg vážiaci pravák. Bekhend hrá obojručne. Sám seba označuje za agresívny typ tenistu preferujúceho hru od základnej čiary. Najlepšie sa cíti na antuke, no nebráni sa ani tvrdému povrchu a tento rok si pri debute na tráve obľúbil aj tento povrch. „Premiéru na tráve som si v Roehamptone skutočne užil,“ spomína.

Ďalší tenisový rozvoj najväčšej dánskej nádeje poslednej dekády je v rukách trénerského tandemu pozostávajúceho z Larsa Christensena a bývalého známeho tenistu Kennetha Carlsena. Zázemím je akadémia Patricka Mouratoglouho. Že to s Holgerom nie je vždy jednoduché, priznáva aj sám. O aktuálnej sezóne prezradil: „Mal som veľmi slabé prvé tri mesiace. Bol som príliš lenivý, ale skoré vypadnutia ma prinútili tvrdo na sebe pracovať.“

Tréning v Mouratoglouho akadémii:

„Čokoľvek v živote robíte, robte to s vášňou,“ uvádza ako svoje životné krédo mladík, ktorého najdôležitejšie obdobie kariéry sa blíži, keďže v tenise nie je nič ťažšie ako prechod z juniorského okruhu na profesionálny.

Predikcia Tenisového sveta: Holger Vitus Nodskov Rune má na tenis optimálnu výšku. Je dosť vysoký na to, aby mohol v budúcnosti povýšiť servis na svoju zbraň, zároveň ho výška nijak nelimituje pohybovo. Agresívny prístup a univerzálnosť sú atribúty, ktoré v modernom tenise prinášajú výsledky. Bude zaujímavé sledovať, ako si bude počínať dánsky mladík v budúcej sezóne, keď sa ho čaká viac profesionálnych štartov. Potenciál na top 10,  ak nepoľaví v práci, určite má.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Nadal heroickým výkonom otočil zápas proti Medvedevovi na Turnaji majstrov

LONDÝN – Španiel Rafael Nadal zdolal v skupine Andreho Agassiho na Turnaji majstrov v Londýne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 − one =