streda , marec 27 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Luxemburská senzácia, ktorá ukrojila tento rok vyše 400 miest
Foto: Instagram/Eléonora Molinarová

Talent: Luxemburská senzácia, ktorá ukrojila tento rok vyše 400 miest

Nielen v tradičných tenisových veľmociach, ale aj v malých štátoch sa občas narodí a vyrastie talent svetových rozmerov. Do tejto kategórie spadá aj Eléonora Molinarová z Luxemburska.

Tenisové začiatky a netypická juniorská kariéra

Eléonora Molinarová sa narodila 4. septembra 2000 v Luxemburgu. Tenis začala hrať až ako 7-ročná, no tréneri u nej spozorovali obrovský talent. Vďaka nemu rýchlo dobehla svoje rovesníčky, ktoré sa po kurtoch preháňali od útlejšieho detstva. Už v žiackych kategóriách sa zaradila medzi top 5 v rámci Francúzska, kde hrávala turnaje v tomto veku. Mala 13, keď začala hrať na juniorských ITF podujatiach s 18-ročnými dievčatami!

Svoje turnajové štarty zaujímavo mixovala. Namiesto sústredenia sa na juniorský okruh obiehala už od sezóny 2015 aj profesionálne podujatia. V roku 2016 síce absolvovala 14 juniorských akcií a vravela o ambícii zaradiť sa v ďalšej sezóne medzi elitu, ale z tohto plánu zišlo. Po Australian Open 2017, kde dokráčala do 2. kola, už išla len na štyri turnaje.

na Australian Open 2017 s Rafaelom Nadalom

Tento rok, v ktorom má poslednú možnosť hrať medzi juniorkami, zase upravila svoj program. Hoci sa už presadzuje medzi profesionálkami, zase sa pravidelne ukazuje aj medzi dievčatami. Samozrejme, súperky tu zväčša zdoláva a v kombinovanom ITF rebríčku jej patrí 50. pozícia. Zrejme zamieri na zvyšné tri juniorské Grand Slamy, na ktorých bude mať oprávnene tie najvyššie ciele.

s rodičmi a trofejou z juniorského turnaja v Esch-sur-Alzette

Profesionálne výsledky, ktoré v posledných mesiacoch gradujú

Ako už bolo spomenuté, Molinarová absolvovala prvé štarty medzi ženami v roku 2015. V kvalifikácii WTA turnaja v Luxemburgu odohrala pomerne vyrovnanú partiu s Francúzkou Mathilde Johanssonovou. V sezóne 2016 už získala prvé body. Zaujala postupom do štvrťfinále 10-tisícového ITF turnaja vo švajčiarskom Caslane a semifinále rovnako dotovanej akcie v tureckej Antalyi.

Vlani sa Luxemburčanka etablovala na ITF okruhu. Dokázala však len vyrovnať svoje semifinálové maximum. Podarilo sa jej to dvakrát. V júli v Bruseli a v novembri doma v Pétange na 15-tisícových podujatiach. Dnes si spomína na to, že sa sama zbytočne dostávala pod tlak, pretože veľmi chcela postúpiť do boja o titul. Zimu prežila na 876. pozícii.

Tento rok rodáčka z Luxemburgu doslova žiari. Bilancia 21 výhier a 2 prehry je impozantná a skrývajú sa za ňou aj dva tituly. Elé, ako ju volajú, ovládla 15-ky v tureckej Antalyi a francúzskom Gonesse. Na ďalšej 15-ke vo francúzskom Amiense bola vo finále, rovnako na 25-ke v Grenobli. „Som hrdá na svoj prvý titul. Momentálne je to najkrajší moment mojej kariéry. Ale dúfam, že budú nasledovať ďalšie. Z hľadiska sebavedomia je to dôležitý krok,“ uviedla po návrate z Antalye.

s otcom a trofejou z Gonesse

Sedemnásťročná tínedžerka sa stala po Anne Kremerovej, Claudine Schaulovej a Mandy Minellovej štvrtou luxemburskou víťazkou profesionálneho turnaja. V rebríčku sa vyšvihla už na 450. miesto, čo znamená za necelé štyri mesiace posun o 426 pozícií!

Profil hráčky

Eléonora Molinarová je praváčka hrajúca obojručný bekhend. Podľa vlastných slov jej najväčšmi vyhovuje tvrdý povrch, na ktorom môže najefektívnejšie využívať svoje agresívne základné údery. Napriek tomu sa dokáže bez problémov presadzovať aj na antuke. Bývalý tréner Jordane Doble ju označil za mimoriadne učenlivú. To, čo musel s inými dievčatami opakovať deň čo deň, ovládala Eléonora po hodine.

Momentálne ju koučuje dvojica Julien Mathieu – Damien Reinartz. Už niekoľko rokov funguje talentovaná tenistka na báze samoštúdia, čo jej umožňuje sústrediť sa naplno na tenis. Vďačí za to rodičom. Mama je učiteľka francúzštiny, otec jej zas výdatne pomáha s matematikou. Vo voľnom čase luxemburská nádej rada číta, sleduje filmy, počúva hudbu a v zime lyžuje.

lyžovanie je po tenise Molinarovej najobľúbenejší šport

„Môj spoločenský život? Spočiatku mi chýbali mladí ľudia v mojom veku. Dnes mi stále chýbajú, no je pekné navštevovať iné krajiny, spoznávať iných ľudí a iné kultúry. Dáva mi to veľa,“ vysvetlila, ako sa vyrovnáva s tým, že na rozdiel od svojich rovesníčok je stále na cestách a na zábavu s kamarátmi má minimum času.

Predikcia Tenisového sveta: Eléonoru Molinarovú sledujem už zhruba dva roky a je obdivuhodné, aké zlepšenie zaznamenala v posledných mesiacoch. Je to silovo výborne disponovaná hráčka, ktorá potrebuje zlepšiť podanie a stabilizovať údery. Práve sila a schopnosť diktovať tempo hry ju predurčujú k úspešnej kariére. Veľa v jej prípade napovedia juniorské Grand Slamy, na ktorých sa tento rok zrejme objaví. Som presvedčený, že na nich môže pokojne atakovať najvyššie méty. Voči mnohým súperkám má výhodu, že toho odohrala veľa medzi ženami. V budúcnosti od nej na profi okruhu očakávam prienik do top 100, možno top 50, ale v najužšej svetovej špičke ju nevidím. Napriek tomu to bude pre Luxembursko veľká tenisová hviezda na úrovni Kremerovej či Müllera.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Déjà vu v Miami – Djokovič zopakoval vo 4. kole zlyhanie z Dauhy

MIAMI – Najvyššie nasadený Srb Novak Djokovič prehral vo 4. kole turnaja ATP Masters 1000 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three × 3 =