utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Mladík, ktorý by mohol ukončiť trápenie nádejných Brazílčanov
Foto: ITF/Arata Jamaoka

Talent: Mladík, ktorý by mohol ukončiť trápenie nádejných Brazílčanov

Brazílsky tenis mal v posledných rokoch mnoho skvelých juniorov, no žiadny sa nedokázal dostať medzi špičku a väčšina končí na challengerovej úrovni. Oprášiť zašlú slávu reprezentovanú Gustavom Kuertenom by mohol Thiago Seyboth Wild.

Juniorská kariéra, ktorá vyvrcholila na US Open

Thiago Seyboth Wild sa narodil 10. marca 2000 v meste Marechal Candido Rondon. Práve tu začal v troch rokoch hrávať tenis. V Brazílii patril vždy medzi najlepších v ročníku, a tak sa v 15 vydal na medzinárodnú dráhu. Turnajovou hierarchiou stúpal veľmi plynule. Už na juniorskom US Open 2016 si vyskúšal (neúspešne) kvalifikáciu. Debut v hlavnej grandslamovej súťaži prišiel vlani na Roland Garros. Zastavil ho až vo štvrťfinále po veľkom boji Srb Miomir Kecmanovič.

Fragmenty z 3. kola Roland Garros proti Jurijovi Rodionovovi:

Na Wimbledone i US Open skončil už v 1. kole a zdalo sa, že sa bude profilovať ako antukový špecialista. V aktuálnej sezóne tieto názory podporil. Vypadnutie v 2. kole Australian Open, semifinále Roland Garros a dobrovoľne vynechaný Wimbledon. Napriek tomu sa ešte rozhodol vycestovať do New Yorku a rozlúčiť sa tak s juniorskou kariérou. „Prišiel som si užiť si posledný juniorský turnaj,“ hlásil pred 1. kolom. Nakoniec z toho bol senzačný úspech. V semifinále skalp najväčšieho favorita Ceng Ťun-sina z Taiwanu a vo finále víťazstvo 6:1, 2:6, 6:2 nad Talianom Lorenzom Musettim.

po finále US Open

„Vyhrať Grand Slam je najväčší sen každého juniora. Je to pre mňa o to mimoriadnejšie, že sa mi to podarilo pri poslednej príležitosti. Vždy som totiž o tom sníval,“ nechal sa počuť po finále. Výsledok je to výnimočný aj v národnom meradle. Thiago sa stal len druhým brazílskym juniorským grandslamovým šampiónom po Tiagovi Fernandesovi na Australian Open 2010. V rebríčku poskočil na svoje maximum v podobe 8. miesta.

Profesionálne výsledky

Prvé symbolické štarty medzi mužmi absolvoval brazílsky talent v rokoch 2014, 2015 a 2016. Ich cieľom bolo zbieranie skúseností. Za 36 mesiacov išlo len o osem turnajov. Vlani sa už postavil k profesionálnemu tenisu vážne a začal zbierať body. Prvýkrát výrazne upútal na 15-ke u nás v Piešťanoch, keď ako kvalifikant dokráčal do semifinále. Bol to vítaný impulz, pretože nasledujúci štart už pretavil v tureckej Antalyi do finále.

Svoje obiehanie ITF Futures podujatí zavŕšil na rovnakom mieste v novembri. Tentokrát sa mu v boji o titul nerozklepali kolená a premiérovo zdvihol nad hlavu víťaznú trofej. Senzačné ťaženie podčiarkol vo štvorhre. S Ekvádorčanom Diegom Hidalgom nedali konkurencii šancu. Sezónu ukončil na challengeri v Riu de Janeiro. V 1. kole šokoval Čiľana Nicolása Jarryho, žiaľ, proti Dominikáncovi Josému Hernándezovi-Fernándezovi musel následne vzdať.

po úspešnom finále v Antalyi

Tento rok si v Sao Paule odkrútil prvý štart na ATP turnaji. Argentínčanovi Carlosovi Berlocqovi vzal set, na viac to však ešte nestačilo. Väčšmi sa mu darilo na dvoch domácich ITF Futures akciách. V Sao José do Rio Preto získal titul, v Curitibe bol vo finále. Keďže už musí dať juniorskej kariére zbohom, v ďalších mesiacoch ešte absolvuje tradičné juhoamerické antukové challengre. V renkingu je momentálne na svojom maxime – 461. priečke.

Thiago Seyboth Wild vs Carlos Berlocq:

Profil hráča

Thiago Seyboth Wild je 183 cm vysoký a 77 kg vážiaci pravák hrajúci obojručný bekhend. Aj po triumfe na newyorskom harde deklaroval, že jeho najobľúbenejším povrchom zostáva antuka. Úderovo ide o komplexného tenistu. Solídne servuje, vie zaútočiť z forhendu i bekhendu a ako je u Juhoameričanov zvykom, výborne sa pohybuje. Navyše disponuje dobrými dropšotmi a precízne zvláda aj slazy.

Zaujímavosťou je vzťah mladého Brazílčana ku štvorhre. Vždy v nej dosahoval dobré výsledky, no vôbec ju nemá rád. „Štvorhru hrám skutočne nerád. Myslím, že je to úplne iná hra ako dvojhra. Musíte sa naučiť hrať vedľa niekoho. Naučiť sa byť tím. V singli sa môžete sústrediť len na seba,“ vysvetľuje svoj vzťah k deblu, v ktorom sa mu vlani darilo viac ako vo dvojhre.

rodičia a sestra sú Thiagovi najväčší podporovatelia

Aktuálne sa najväčší talent brazílskeho tenisu pripravuje v Riu de Janeiro pod vedením Arthura Rabela. Jeho vzorom je Španiel Rafael Nadal. „Prechod medzi profesionálov je oveľa ťažší ako hrať medzi juniormi. Už sa na to musím zamerať naplno,“ uvedomuje si. Či sa mu bude dariť, ukáže čas. Zoznam bývalých elitných mladíkov z Brazílie, ktorí to už vzdali alebo sa trápia, je dlhý. Franco Ferreiro, Tiago Fernandes, André Miele, Leonardo Kirche, Henrique Cunha či momentálne Guilherme Clézar a Orlando Luz.

s Gustavom Kuertenom a jeho rodinou

Predikcia Tenisového sveta: Je známym juhoamerickým trendom zotrvávať na juniorskom okruhu kým to vek dovolí. Často to môže znamenať stratený rok či dva a tým pádom neskoršie presadenie sa medzi profesionálmi. Bude to zrejme aj prípad Seybotha Wilda, ktorý bude útočiť na top 100 až v roku 2020. Napriek tomu sa javí veľmi perspektívne. Má dosť úderových zbraní, ktorými dokáže sám rozhodovať. Druhý Kuerten z neho nebude, ale do okolia 20. miesta by sa dostať mohol.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Silný príbeh: Patricia Maria Tigová – Po nekonečných problémoch návrat ako zo sna

Rumunka Patricia Maria Tigová sa tento rok v tichosti vrátila na okruh po vyše ročnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × three =