piatok , september 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Elitný taliansky junior, ktorý v 16 rokoch dobyl Melbourne
Foto: ITF/Paul Zimmer

Talent: Elitný taliansky junior, ktorý v 16 rokoch dobyl Melbourne

Piatok patrí tradične rubrike o talentoch. Dnes je to Lorenzo Musetti, Talian, ktorý v 16 rokoch dominuje v juniorskej vekovej kategórii a na konte má aj grandslamový titul.

Detstvo a stále sa rozvíjajúca juniorská kariéra

Lorenzo Musetti sa narodil 3. marca 2002 v toskánskej Carrare rodičom Francescovi a Sabrine. Tenisu sa začal venovať v štyroch rokoch. Prvý kontakt s raketou prišiel v babičkinej pivnici na popud otca – vášnivého amatérskeho tenistu. Ako dieťa bol Lorenzo zaradený do programu Talianskej tenisovej federácie. Rozvíjal sa rýchlo, doma v podstate nemal vo svojej vekovej kategórii konkurenciu.

Po dovŕšení 14. roku života začal taliansky zázrak obiehať turnaje kategórie ITF do 18 rokov. Prvé tituly na seba nenechali dlho čakať, rýchlo sa posúval v hierarchii turnajov vyššie a vyššie. Na US Open 2017 si odkrútil grandslamový debut, no skončil v 2. kole kvalifikácie. Vlani stroskotal v 1. kole hlavnej súťaže na Australian Open i Roland Garros.

Lorenzo Musetti v roku 2016:

Prvé veľké chvíle prišli na Wimbledone. Až vo štvrťfinále ho zastavil Brit Jack Draper. Historický moment nastal na US Open. Musetti postúpil do finále, čo sa mu podarilo ako prvému Talianovi po 18 rokoch, keď nadviazal na Andreu Gaudenziho. „Myslím, že je dôležité zostať pokorný. Mojou úlohou je pokračovať v nastúpenom trende a v pokoji na sebe pracovať,“ uviedol po US Open s tým, že pozoruje zvýšený záujem o svoju osobu.

Naplno to stále iba 16-ročný Talian rozbalil tento rok na Australian Open.Vo finále zdolal po odvrátení mečbalu 4:6, 6:2, 7:6(12) Američana Emilia Navu. Stal sa historicky piatym a najmladším talianskym víťazom juniorského Grand Slamu. Zároveň prvým melbournským. Tento úspech ho katapultoval v rebríčku na 2. miesto.

Finále Australian Open:

Profesionálne skúsenosti

Vzhľadom na svoj nízky vek toho rodák z Toskánska medzi profesionálmi odohral minimum. Konkrétne dva turnaje. V júli 2017 zvládol kvalifikáciu na domácom ITF Futures podujatí v Pontedere, v úvodnom kole hlavnej súťaže ho vyradil Christian Lindell zo Švédska. Vlani sa na rovnakú akciu vrátil, koniec v 1. kole hlavnej súťaže si však zopakoval.

V aktuálnej sezóne možno očakávať Lorenzove častejšie štarty medzi profesionálmi. Vďaka príslušnosti k juniorskej elite môže po zavedení Transition Tour hrať v hlavných súťažiach všetkých ITF turnajov. Taliansko je zároveň dejiskom mnohých challengerov. Najväčší talent sa môže spoľahnúť na voľné karty a je zrejmé, že by už na tejto úrovni mal byť schopný konkurovať skúsenejším súperom.

Profil hráča

Lorenzo Musetti je pravák využívajúci jednoručný bekhend. Na rozdiel od väčšiny svojich krajanov hrá najradšej na tvrdom povrchu. Napriek tomu to nie je žiadny bombardér produkujúci množstvo víťazných úderov. Opiera sa o skvelý pohyb a stabilnú hru s minimom chýb. Charakteristickým prvkom sú aj čopy, po ktorých siaha pod tlakom veľmi často nielen z bekhendu, ale i z forhendovej strany.

Trénerom talianskej nádeje je už od ôsmich rokov Simone Tartarini. „Vytvorili sme si nádherný vzťah. Vnímam ho ako druhého otca. Dúfam, že sa pre mňa stane tým, čím je Massimo Sartori pre Andreasa Seppiho – trénerom na celú kariéru. Dúfam, že to s ním dotiahnem ďaleko aj v profesionálnom tenise,“ vraví Musetti. Jeho tréningová základňa je momentálne v La Spezii, kde je jeho častým sparing partnerom taliansky profesionál Alessandro Giannessi.

s Alessandrom Giannessim

Vďaka zmluve s firmou Nike, ktorá spolupracuje s akadémiou Patricka Mouratoglouho, chodí občas 16-ročný Talian na tréningy aj do tohto centra. Vo voľnom čase sa jeho aktivity nijak nevymykajú z tínedžerských štandardov. Rád počúva hudbu, pozerá filmy, chodí na pláž a trávi čas s rodinou, ktorá mu je čoraz vzácnejšia.

Predikcia Tenisového sveta: Lorenzo je určite najväčší taliansky talent súčasnosti, pričom je jeho devízou najmä univerzálnosť. Dokáže zahrať kvalitne na všetkých povrchoch. V súčasnosti sa javia jeho defenzívnejšie pojatie a slabší servis ako limitujúce faktory, no stále je priestor na to, aby zapracoval na sile a rozvinul agresívnejší prístup, ktorý hrá v modernom tenise prím. V kombinácii so šikovnou rukou z neho môže byť komplexný hráč, ktorý má na top 10.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Sieň slávy: Zázračný víťaz pamätného Roland Garros 2004

Argentínsky tenis ponúkol svetu v 21. storočí niekoľko špičkových hráčov. Jednou z najpozoruhodnejších postáv je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 − 8 =