štvrtok , september 20 2018
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Najnádejnejší africký tenista brzdený finančnými problémami
Foto: ITF/Susan Mullane

Talent: Najnádejnejší africký tenista brzdený finančnými problémami

Egypt mal v posledných rokoch niekoľko nádejných tenistov, no prechod medzi profesionálov im príliš nevyšiel. Zmeniť to môže Youssef Hossam, najväčší talent aj v kontinentálnom meradle.

Detstvo a juniorská kariéra

Youssef Hossam sa narodil 3. júna 1998 v svetoznámej Gíze. Inšpirovaný o 4 roky starším bratom Karimom, rozhodol sa ako 5-ročný skúsiť to tiež s raketou. „Môj brat je môj vzor,“ prízvukuje pri každej príležitosti. „Páčila sa mi myšlienka venovať sa niečomu, čo je okrajové,“ vysvetľuje, prečo sa dal na tenis. V Egypte je tento celosvetovo populárny šport skutočne záležitosť malej skupiny nadšencov. A z toho vyplýva aj minimálna podpora zo strany štátu. Všetko tak bolo na pleciach otca – majiteľa fabriky na výrobu bytového zariadenia.

V malom Youssefovi však driemal obrovský talent. Na juniorskom okruhu prekonal úspechy brata Karima, Mazena Osamu i známejších hráčov Mohameda Safwata a Karima-Mohameda Maamouna. Dlho pritom cestoval len po Afrike. Keď prišla možnosť, rodina sa rozhodla, že mu bude financovať aj cesty na Grand Slamy. Debutoval na US Open 2015. Zvládol kvalifikáciu, vypadol v 1. kole hlavnej súťaže. Na Australian Open 2016 už hral v 3. kole a svoje maximum vyrovnal na US Open. V New Yorku absolvoval juniorskú derniéru. Rebríčkové maximum dosiahol 4. apríla 2016, keď bol na 8. mieste.

Reportáž po Majstrovstvách Afriky 2015 do 18 rokov (Hossam získal zlato):

Profesionálna kariéra ovplyvnená finančnými problémami

Nádejný Egypťan mal len 15 rokov, keď odohral na domácej pôde prvé profesionálne turnaje a získal rebríčkové umiestnenie. Bolo jasné, že je to talent nielen egyptského či afrického, ale svetového formátu. Neskôr sa venoval najmä juniorským podujatiam a profesionálne štarty zbieral iba sporadicky. Na ITF okruhu ale konkurencieschopný bol. Takto to vyzeralo až do konca lanskej sezóny. Zakončil ju na 1033. mieste rebríčka ATP. V decembri zaujal v Káhire prvým profesionálnym finále.

V aktuálnom roku egyptský mladík výkonnostne explodoval. Bohužiaľ, peniaze na cestovanie rodine chýbajú. Šťastie v nešťastí je, že sa v Egypte hrajú turnaje ITF Futures takmer každý týždeň. A tak sa vydal touto cestou. Hrá takmer stále a zbiera bodík za bodíkom. Na 15-tisícových podujatiach sa žiadnych veľkých porcií nedočká, v podstate je odkázaný na to, že bude vyhrávať. A to sa mu darí. V úvode roka to boli najmä semifinálové účasti, no potom to prišlo.

Od konca júna vyhral v Šarm aš-Šajchu a Káhire tri podujatia za sebou. V septembri a októbri pridal v rovnakých destináciách ďalšie dve prvenstvá. Okrem toho má tento rok na konte aj jednu finálovú účasť a v súčasnosti je v rebríčku ATP na peknom 305. mieste, ktoré je jeho maximum. Šesťdesiat sezónnych víťazstiev a 17 porážok hovorí jasnou rečou. Hossam by už určite mohol hrať na challengeroch. Mohol by bojovať o kvalifikáciu Australian Open. Len tie financie…

prvý titul zo Šarm aš-Šajchu

Vlani dostal od Egyptskej tenisovej federácie okolo 300 eur. Len pred dvoma týždňami bolo oznámene, že japonská spoločnosť Yonex začala podporovať mladého Egypťana finančne i vybavením, a tak mu možno svitá na lepšie časy.

Profil hráča

Youssef Hossam je len 178 centimetrov vysoký a váži 75 kilogramov. Napriek tomu má pomerne kvalitné podanie, ktoré je v dnešnej dobe nevyhnutné. Tenis hrá pravou rukou využívajúc dnes pomerne zriedkavý jednoručný bekhend. Najlepšie sa cíti na tvrdom povrchu. Tréningovú základňu má v Mouratoglou Tennis Academy v Nice, ale keďže cestovanie cez Stredozemné more nie je vždy možné, pripravuje sa väčšinou doma. Trénuje ho Kerei Abakar, ktorý ho charakterizuje ako hráča s nadpriemernou technikou.

„Youssefovi chýba štruktúra, zázemie, sponzori, ktorí by zodpovedali jeho úrovni,“ posťažoval sa Abakar v rozhovore pre Daily Nation. Rovnako to vníma aj jeho občasný pomocný tréner Marius Barzu z Rumunska: „Pred troma rokmi som ho porážal 6:0, 6:0. Dnes je to naopak. Jeho progres je pôsobivý. Mohol by byť medzi 100 najlepšími hráčmi sveta. Výzva je nájsť finančnú podporu.“

„Môj tenisový idol je Roger Federer, ale životný vzor je môj brat,“ nezabudol zdôrazniť pri otázke týkajúcej sa idolov talentovaný rodák z Gízy, ktorý popri tenise študuje aj na vysokej škole. Na Univerzite Misr pre vedu a techniku v Gíze sa venuje odboru anglický jazyk. „Je to najmenej náročné na dochádzku,“ smeje sa.

s bratom Karimom

Predikcia Tenisového sveta: V tomto prípade je skutočne všetko o peniazoch. Hossam mal už niekoľko mesiacov skúšať challengre. Na ITF turnajoch stagnuje, čo mu určite neprospieva. Ak sa v novej sezóne dokáže vyrovnať s finančnými problémami, určite zaútočí na top 200 a do 2 – 3 rokov by mohol byť hráčom elitnej stovky. Na viac to zrejme nie je, ale pre Egypt to bude najlepší tenista histórie. V top 100 bol len v 70. rokoch Ismail El Šafei.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Del Potro o najťažšom období kariéry: „Dva mesiace som nič nerobil, mal som depresie“

Argentínčan Juan Martín del Potro patrí opäť medzi svetovú špičku, no v rokoch 2014 – 2015 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five × 4 =