utorok , júl 23 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Šestnásťročná Francúzka, ktorá vlani vošla do dejín
Foto: ITF/Sergio Llamera

Talent: Šestnásťročná Francúzka, ktorá vlani vošla do dejín

Francúzsky ženský tenis má zrejme pred sebou svetlú budúcnosť. Okrem 17-ročnej Clary Burelovej môže siahať na tie najvyššie pozície aj Diane Parryová.

Juniorská kariéra, ktorej vrchol ešte len príde

Diane Parryová sa narodila 1. septembra 2002 v juhofrancúzskom Nice. Mala päť rokov, keď sa rozhodla zasvätiť svoj život tenisu. Jej talent bol ohromujúci, vo Francúzsku patrila v ročníku vždy medzi najlepšie, a tak sa v 13 rokoch vydala skúšať šťastie na medzinárodnom juniorskom okruhu. Okamžite sa začala presadzovať, hoci musela čeliť aj o päť rokov starším dievčatám.

Ešte pred 14. narodeninami získala doma v Clermont-Ferrande deblový titul po boku krajanky Aubane Droguetovej. Štvorhra jej išla vždy o čosi lepšie. Keďže je ITF renking kombinovaný, stačilo to na to, aby sa od vlaňajška mohla zúčastňovať aj na Grand Slamoch. Na Australian Open, Roland Garros i Wimbledone skončila v 1. kole dvojhry. V debli uhrala so spomínanou Burelovou v Londýne štvrťfinále.

Diane Parryová vs Anri Nagatová (1. kolo Australian Open):

Na US Open sa dočkala aj prvého víťazného duelu v singli. V novembri dobyla prestížne podujatie v mexickej Méride, čo ju definitívne katapultovalo medzi elitu. V aktuálnej sezóne síce vynechala Australian Open, inak však hrá konzistentne dobre a momentálne je na svojom rebríčkovom maxime v podobe 7. miesta.

Profesionálne výsledky s jedným historickým prvenstvom

Medzi ženami sa francúzska tínedžerka stále iba „rozkukáva“. Absolútnu premiéru si odkrútila v marci 2017 na domácej ITF akcii v Macone, kde ju v 1. eliminačnom kole zastavila Britka Laura Deigmanová. V predmetnej sezóne síce žiadne singlové body nezískala, v debli sa však tešila v októbri po boku svojej krajanky Yasmine Mansouriovej z titulu.

Vlani dostala voľnú kartu do kvalifikácie Roland Garros. Nik od nej nič nečakal, nedisponovala ani rebríčkovým postavením, ale dokonale šokovala. V úvodnom kole zdolala 7:6(6), 1:6, 7:5 vtedy 109. hráčku sveta Janu Fettovú z Chorvátska. Stala sa najmladšou tenistkou, ktorá vyhrala zápas na Roland Garros. Sen o hlavnej súťaži jej v 2. kole zmarila naša Rebecca Šramková.

Krátka reportáž o postupe do 2. kola kvalifikácie Roland Garros:

V ďalšom priebehu sezóny stojí za zmienku ešte štvrťfinále na 25-ke v talianskej Santa Margherite di Pula, kde sa bojovalo na prelome októbra a novembra. Sporadické štarty momentálne stačia Francúzke na 548. pozíciu v hodnotení WTA, najvyššie bola 547.

Profil hráčky

Diane Parryová je dobre stavaná praváčka, ktorá už na prvý pohľad púta pozornosť na ženskom okruhu vzácnym jednoručným bekhendom. Ten určite nie je jej najsilnejší úder, zaň možno označiť forhend. Solídnu úroveň má i podanie, šikovná je mladučká Francúzka aj na sieti, čo jej pomáha k výborným deblovým výsledkom.

Za svoj najobľúbenejší povrch označuje niceská rodáčka hard, na ktorom môže najlepšie využiť svoj aktívny prístup k výmenám. Na jej ďalší rozvoj dohliada španielsky tréner Gonzalo López Sanchis. Z voľnočasových aktivít uvádza Parryová ako koníčky počúvanie hudby, hru na klavíri a čokoľvek, čo sa nejakým spôsobom týka športu.

Predikcia Tenisového sveta: Diane Parryová je skutočne len na úplnom začiatku svojej kariéry. Len tento rok by ju mala čakať mimoriadne úspešná juniorská sezóna, v ktorej môže pokojne zabojovať aj o grandslamové tituly. V roku 2020 by sa mala začať väčšmi venovať profesionálnym štartom a do dvoch rokov je reálny prienik do top 100. Ak sa nič nezmení, je možné, že sa z Diane stane elitná deblistka, no v singli môže byť jej strop niekde okolo 20. miesta, keďže talentovaných tínedžeriek a potenciálnych budúcich grandslamových víťaziek je veľa a Francúzka zatiaľ neukazuje, že by mala nad nimi vyčnievať.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Tenisové tipy: Gasquet si postup bude musieť vydrieť

Hamburg, Gstaad a Palermo – z týchto destinácií prinášame tenisové tipy. Sara Erraniová sa s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 + three =