nedeľa , august 18 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Slovinská tínedžerka ovenčená nevídanou medailovou zbierkou
Foto: ITF/Sergio Llamera

Talent: Slovinská tínedžerka ovenčená nevídanou medailovou zbierkou

Slovinský tenis sa dočkal na Roland Garros 1977 zásluhou Mimy Jaušovecovej jediného singlového grandslamového titulu. Nasledovníčkou tejto drobnej bojovníčky by sa mohla stať po vyše 40 rokoch Kaja Juvanová.

Juniorská kariéra osladená rekordným olympijským zápisom

Kaja Juvanová sa narodila 25. novembra 2000 v Ľubľane. V piatich rokoch urobila prvé kroky na ceste za úspešnou kariérou na tenisovom kempe v Chorvátsku, kam ju vzali rodičia. Vždy vynikala obrovským talentom, prevyšovala rovesníčky, a tak sa ako 13-ročná vydala na medzinárodný juniorský okruh. V turnajovej hierarchii sa v konfrontácii s často 18-ročnými dievčatami posúvala neustále vyššie.

Veľmi rýchlo začala zaraďovať do programu aj štarty medzi ženami, napriek tomu mala dosť bodov, aby si na Australian Open 2016 odkrútila grandslamový juniorský debut. Skončila v 1. kole, rovnako ako na Wimbledone a US Open. O čosi viac sa jej darilo v debli, kde si pripísala dve semifinále. V singli sa dočkala v decembri na slávnom Orange Bowle. Na ceste za titulom ju nezastavili ani dnes etablované profesionálky Olga Danilovičová zo Srbska a Ruska Anastasia Potapovová.

s trofejou z Orange Bowlu

Práve po boku Danilovičovej získala vlani titul zo štvorhry na Wimbledone. V lete sa stala singlovou majsterkou Európy po finálovom triumfe nad Ukrajinkou Martou Kosťukovou. Dvojhrové grandslamové prekliatie nezlomila (kariérna bilancia 0 výhier, 5 prehier). V aktuálnej sezóne si odskočila medzi juniorky len raz, pred troma týždňami s cieľom uspieť na Olympijských hrách mládeže. V argentínskom Buenos Aires ovládla dvojhru i štvorhru, čo sa doposiaľ nikomu v histórii nepodarilo!

zľava: Clara Burelová, Kaja Juvanová, María Camila Osoriová Serranová (medailistky z Buenos Aires)

Kombinovaný juniorský ITF rebríček eviduje mladučkú Slovinku na 12. pozícii. Jej maximom už navždy zostane 5. miesto z januára 2017.

Profesionálne štarty s prelomovou sezónou 2018

Prvú skúsenosť so ženským tenisom absolvovala Kaja v máji 2015. Na jeseň 2016, pri celkovo štvrtom štarte, sa už tešila z titulu. Ovládla 10-tisícové ITF podujatie v chorvátskom Bole. Vlani v júni svoju zbierku rozšírila na 15-ke doma v Maribore, ale predsa len mali tak trochu prednosť vystúpenia medzi dievčatami. Až do sezóny 2018 vstúpila s jasným cieľom presadiť sa medzi profesionálkami.

Kaja Juvanová vs Myrtille Georgesová (Santa Margherita di Pula, marec 2017):

Začiatky neboli ideálne, do konca apríla márne hľadala formu. „Na začiatku roka som trochu bojovala, pretože sme s tímom pracovali na mnohých herných prvkoch,“ vysvetľovala spätne. Začiatkom mája prišlo ovocie v podobe titulu z 25-ky v maďarskom Balatonbogláre, na ktorý nadviazala v júni na podujatí rovnakej kategórie vo švédskom Ystade. Zatiaľ posledný vavrín získala na prelome augusta a septembra na 25-ke v talianskej Bagnatice.

s trofejou z Bagnaticy

„Tento rok sme spravili skvelú prácu v oblasti pohybu a hrania úderov rýchlejšie po odskoku. Pohyb bol však hlavný cieľ. Zvykla som ho kompenzovať inými hernými aspektami, ale teraz môžem hrať každú loptičku naplno. Predtým som s tým zápasila a snažila som sa niektoré lopty iba vrátiť. Pracovali sme však nielen na fyzickej stránke, ale aj technickej,“ opísala koncom júla kľúče k progresu.

Aktuálne zbiera slovinská tínedžerka body na 25-tisícovej akcii v talianskej Santa Margherite di Pula. V renkingu je na 198. priečke, 11 stupienkov pod svojím maximom zo septembra. Rok pri tom začínala ako 555. tenistka sveta!

Profil hráčky

Kaja Juvanová je 170 centimetrov vysoká a 58 kilogramov vážiaca praváčka využívajúca obojručný bekhend. Najlepšie sa cíti na antuke, ale… „Môj obľúbený povrch je antuka. Keď som bola mladšia, hrala som všetky turnaje na nej. Milujem hrať dropšoty a dokĺzavať k loptičkám. Začínam si ale užívať aj hru na rýchlych povrchoch, cítim sa už na nich komfortnejšie,“ vraví ľubľanská rodáčka.

„Vždy som vravela, že sa stanem najlepšou tenistkou sveta, hoci som bola ešte veľmi malá. Bola som veľmi súťaživé dieťa. Musím tvrdo pracovať na svojej fyzickej a mentálnej stránke, myslím, že potom prídu aj výsledky,“ hovorí o svojich cieľoch a aspektoch, na ktorých musí zapracovať, ak sa raz chce stať skutočne najlepšou.

Talentovaná Slovinka sa môže už v 17 rokoch oprieť o silný trénerský tím. Na jeho čele je už 10 rokov Robert Cokan, o kondičnú stránku sa stará Miran Kotnik. A mentálna stránka? Na tú dozerá bývalá slovinská tenistka Tjaša Jezerniková. Na otázku o tenisovom idole odpovedá Kaja bez dlhého rozmýšľania. Je ním švajčiarsky fenomén Roger Federer. „Páči sa mi, ako dokáže brať čas svojim súperom. Keď to dokážem aj ja, budem schopná hrať na najvyššej úrovni,“ verí 17-ročný talent.

s koučom Robertom Cokanom

Predikcia Tenisového sveta: Juvanová je možno trochu prehliadaná, keďže na juniorských Grand Slamoch nespravila dieru do sveta. Prechod medzi ženy však možno už teraz označiť za úspešný. Jej devízou je agresívna hra, pričom má vyrovnaný forhend i bekhend. Má všetky predpoklady, aby hrala na rýchlych povrchoch rovnako dobre ako na antuke. Predurčuje ju k tomu okrem úderovej razancie aj pomerne solídny prvý servis. V budúcej sezóne pokorí hranicu top 100 a v budúcnosti by jej nemusela uniknúť ani elitná desiatka a záverečné boje na Grand Slamoch. Či to bude v nabitej konkurencii talentovaných mladých dievčat stačiť na titul, je však otázne.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Madison Keysová

Tenisové tipy: Keysová ukončí Kuznecovovej spanilú jazdu

Prestížny turnaj v Cincinnati dnes spozná svojich víťazov. Posvietili sme si na ženskú dvojhru. Dnes …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 4 =