nedeľa , február 17 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Štrnásťročný zázrak, ktorý už patrí medzi juniorskú špičku
Foto: ITF/Susan Mullane

Talent: Štrnásťročný zázrak, ktorý už patrí medzi juniorskú špičku

Ak nesledujete juniorské turnaje, zrejme ste ešte meno Cori Gauffová nepočuli. Toto sotva 14-ročné dievča má pred sebou veľmi dlhú cestu, no spôsob, akým sa presadzuje proti starším súperkám, už dnes fascinuje všetkých odborníkov.

Dievčatko udivujúce juniorskými výsledkami

Cori „Coco“ Gauffová sa narodila 13. marca 2004 v Atlante. K tenisu sa dostala ako 6-ročná a rýchlo sa kvôli lepším tréningovým možnostiam presťahovala s rodičmi do Delray Beach na Floride. Práve po nich zdedila športový talent. Otec Corey hrával basketbal na Georgijskej štátnej univerzite, mama Candi sa venovala počas štúdia na Floridskej štátnej univerzite atletike, predtým gymnastike.

Cori začala v žiackych kategóriách okamžite dominovať. Mala 10, keď sa stala najmladšou národnou šampiónkou v kategórii do 12 rokov. Na jeseň 2016 vyhrala tri zápasy na podujatí Eddie Herr International Championships v kategórii do 16 a ovládla Orange Bowl v kategórii do 12 rokov. Napodobnila také ikony ako Nemka Steffi Grafová či Američanky Jennifer Capriatiová a Monika Selešová.

s trofejou z Orange Bowlu

„Chcem byť najlepšia hráčka všetkých čias,“ vyhlásila potom sebavedome. A tak sa v čase, keď jej rovesníčky na juniorské turnaje ani nepomýšľajú, do nich s vervou pustila. Vlani debutovala ako 12-ročná v kvalifikácii Wimbledonu, kde v 2. kole tesne podľahla Poľke Maji Chwaliňskej, dnes 513. hráčke rebríčka WTA.

Šok prišiel na US Open. Bol to len jej štvrtý štart medzi 18-ročnými dievčatami. Bez straty setu postúpila do finále, kde ju zastavila až krajanka Amanda Anisimovová. Nik mladší pred ňou v New Yorku o juniorský grandslamový vavrín nebojoval. „Určite pôjdem na vysokú školu, ale pravdepodobne budem študovať onlajn, aby som sa mohla stať profesionálkou,“ prezradila následne svoje ciele.

Cori Gauffová vs Amanda Anisimovová (finále US Open 2017):

Ďalší rozprávkový príbeh píše 14-ročná Američanka na Roland Garros. Dnes ju čaká semifinále. Na konte už má dvojsetové skalpy tenistiek z elitnej päťstovky WTA poradia – Číňanky Wang Sin-jü a Luxemburčanky Eléonory Molinarovej. V juniorskom rebríčku uzatvára top 20, ale v pondelok ju čaká výrazný posun vpred.

Prvý profesionálny štart zaujal, blížia sa ďalšie

Zatiaľ jediný profesionálny štart absolvovala Cori pred dvoma týždňami na 25-tisícovej ITF akcii vo floridskom Osprey. Bez problémov prešla kvalifikáciou. V 1. kole hlavnej súťaže zdolala 420. tenistku sveta Alexandru Perperovú z Moldavska 6:2, 6:3. Vyrovnanú partiu odohrala aj so svojou krajankou Katerinou Stewartovou (270. v rebríčku WTA).

V ďalších týždňoch sa chystá na ďalšie ženské turnaje. Pravidlo zavedené v 90. rokoch ako prevencia pred syndrómom vyhorenia jej zväzovalo ruky, čo bol jediný dôvod, prečo sa medzi profesionálky nevydala skôr. Až do dovŕšenia 14. roku života totiž nesmú dievčatá hrať na podujatiach okruhov WTA a ITF medzi ženami.

Rodáčka z Atlanty je dnes považovaná za jeden z najväčších svetových talentov. Rodičia jej úspechu podriaďujú všetko, a tak si už napríklad mohla zatrénovať vo Francúzsku v akadémii Patricka Mouratogloua. Stretla sa aj so svojím idolom Serenou Williamsovou. Napriek tomu má jasno v tom, ako chce byť vnímaná: „Nebudem ďalšia Serena Williamsová. Budem prvá Cori ‚Coco‘ Gauffová.“

stretnutie so Serenou Williamsovou

WTA renking ešte mladučkú americkú hviezdičku neeviduje. Nepochybne sa to zmení už v najbližších týždňoch, keď dosiahne tri bodované výsledky. Vzhľadom na potenciál a súčasnú úroveň hry by na to mali „Coco“ stačiť ďalšie dva pokusy.

Profil hráčky

Cori Gauffová má len 14 rokov, no už dnes je 176 centimetrov vysoká. Jej otec prízvukuje, že ešte môže trochu podrásť. Tenis hrá pravou rukou, bekhend obojručne. Najlepšie sa cíti, ako väčšina Američaniek, na tvrdom povrchu, no práve spomínaná návšteva akadémie Patricka Mouratoglouho jej pomohla zlepšiť hru na antuke. „Pomohol mi veľa toho zmeniť. Pochopila som, že nemusím hrať stále ploché údery. Naučil ma využívať rotácie,“ pochvaľuje si.

„Od základnej čiary je stabilná z oboch strán. Má dobré slajzy, voleje i hru nad hlavou. Je komplexná, čo je veľmi dobrý základ pre ďalší rozvoj,“ opisuje svoju dcéru Corey Gauff. „Myslím si, že môže byť taká dobrá ako chce. Ako prvý ma zaujal jej postoj. Tvrdo na sebe pracuje a stále sa chce učiť,“ vraví Martin Blackman, bývalý tenista pracujúci v štruktúrach Americkej tenisovej asociácie.

V súčasnosti sa atlantská rodáčka pripravuje v Delray Beach pod vedením kouča Gerarda Logla z Toga. Za svoje tenisové vzory označuje elitné afroamerické kvarteto: Serena Williamsová, Venus Williamsová, Sloane Stephensová, Madison Keysová. „Tvrdá práca, motivácia, disciplína. A počúvanie rád rodičov,“ vymenúva vychádzajúca hviezda kľúčové faktory, ktoré ju môžu priviesť na vysnívaný post svetovej jednotky a ku grandslamovým titulom.

Cori s mamou

Predikcia Tenisového sveta: Pri 14-ročnom dievčati je predpovedanie budúcnosti veľmi ťažké. Cori je v podstate len na začiatku juniorskej kariéry, nieto ešte profesionálnej. Napriek tomu si myslím, že by už dnes dokázala byť medzi ženami v rebríčku okolo 200. miesta. Na kurte pôsobí veľmi vyspelo, ovláda nepríjemný kick servis a určite má na to, stať sa jedného dňa stabilnou členkou top 10 a mnohonásobnou grandslamovou víťazkou. Je to však otázka minimálne štyroch rokov a dovtedy sa môže udiať čokoľvek.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Kužmová po divokom priebehu postupuje do druhého kola v Dubaji

DUBAJ – Viktória Kužmová zvíťazila v prvom kole turnaja WTA Premier 5 v Dubaji nad …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighteen − 12 =