štvrtok , november 14 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Syn veľkého českého šampióna idúci v otcových šľapajách
Foto: ITF/Susan Mullane

Talent: Syn veľkého českého šampióna idúci v otcových šľapajách

Petr Korda je najúspešnejší český tenista v ére samostatnosti. Medzi juniorskou elitou už je jeho syn Sebastian, ktorý reprezentuje Spojené štáty americké.

Detstvo so slávnym priezviskom a na cestách

Sebastian Korda sa narodil 5. júla 2000 v Bradentone na Floride. Práve tam, kde sídli preslávená akadémia Nicka Bollettieriho. V detstve koketoval talentovaný chlapec okrem tenisu aj s hokejom, no nakoniec sa v 10 rokoch rozhodol ísť v otcových šľapajách. „Dlho to bolo tak, že sme bývali 6 mesiacov v Česku a 6 mesiacov v USA,“ spomína si. Práve vo vlasti svojho otca si obľúbil „našu“ červenú antuku.

otec a syn Kordovci

Už od detstva mal tie najlepšie tréningové podmienky. Okrem otca mu pomáhal aj Ivan Lendl či skúsení odborníci zo spomínanej Bollettieriho IMG Academy. Juniorské turnaje začal hrávať Sebastian v roku 2015. Postupne sa zlepšoval a prvýkrát na seba výrazne upozornil na jeseň 2016. Postupom do 3. kola US Open. Rovnaký výsledok zopakoval vlani na Roland Garros, na Wimbledone a US Open vypadol v 2. kole. Vo štvorhre bol na londýnskej tráve po boku Kolumbijčana Nicolása Mejíu dokonca v semifinále.

S rovnakým partnerom vyhral v novembri veľké juniorské podujatie v Mexiku, kde pridal aj singlové finále. Po každoročných škrtoch v juniorskom rebríčku sa momentálne vyhrieva na peknom 6. mieste.

Sebastian Korda vs Daniel Moreno (1. kolo v Mexiku):

Pribúdajúce profesionálne skúsenosti

Medzi profesionálmi floridský rodák ešte iba zbiera skúsenosti. Po jednorazovom štarte z mája 2015 a niekoľkých nie príliš úspešných pokusoch na ITF Futures turnajoch v sezóne 2016, sa vlani začal presadzovať. Nečudo, že to mal dlho ťažké. Práve v tomto období „nabral“ za 14 mesiacov neuveriteľných 28 centimetrov výšky a jeho koordinácia pohybov bola problematická.

Ale späť k vlaňajšku a prvým úspechom medzi mužmi. V januári na ITF Futures turnaji vo Westone dokráčal z kvalifikácie do štvrťfinále. Potom sa plnohodnotne venoval juniorským podujatiam a na jeseň sa rozhodol zaútočiť na profesionálne body. Hoci mu chýbala konzistencia výkonov, v októbri v Houstone prekvapil dokonale. Zdolal favorizovaného Japonca Kaičiho Učidu či Rakúšana Lucasa Miedlera a postúpil do svojho premiérového finále. Neuspel v ňom, ale dokázal, že už je čas posunúť sa ďalej.

s trofejou za finále v Houstone

Rok 2018 začal americký reprezentant na challengeri v austrálskom Playforde. Šokujúco zdolal Austrálčana Matthewa Bartona i kanadského matadora Franka Dančeviča. Až vo finále eliminácie ho zastavil ďalší domáci tenista Maverick Banes. Momentálne je americký tínedžer v rebríčku ATP na 848. mieste, v novembri bol ešte o 5 priečok vyššie.

Profil hráča

Sebastian Korda je v podstate dokonalá kópia slávneho otca – víťaza Australian Open 1998. Postavou, pohybmi i výzorom. Len s tým rozdielom, že je pravák a nie ľavák. A bekhend hrá obojručne. Pri výške 193 centimetrov je jednou z jeho hlavných zbraní podanie. Spolu s výborným bekhendom.V súčasnosti trénuje stále v IMG Academy a hlavné slovo má otec Petr.

Tréning s otcom:

Americký talent je s rodiskom svojho otca stále úzko spätý. Okrem angličtiny totiž hovorí plynule aj po česky. Hokej, ktorému sa aktívne venoval, zostal jeho veľkým koníčkom. Fandí klubu NHL Boston Bruins. Ako vraví, ak by nebol tenista, zostal by pri hokeji alebo by sa dal na golf, v ktorom zbierajú úspechy jeho staršie sestry Jessica a Nelly. Okrem otca označuje za detské idoly Rafaela Nadala a Radka Štěpánka.

Sebastian so sestrami

Predikcia Tenisového sveta: Sebastian má kľúčové roky pri prechode medzi mužov pred sebou. V tejto sezóne zrejme zaútočí na juniorské Grand Slamy a potom to príde. Podmienky, ktoré má, by len ťažko mohli byť lepšie. Spolu s výbornou postavou a prirodzeným talentom zdedeným po otcovi sú to dôležité ingrediencie. Predpokladám, že jeho prienik medzi elitu nebude, aj vzhľadom na potrebu nabrať svalovú hmotu a zosilnieť, rýchly. Skôr či neskôr by sa však mal dostať aspoň do top 50, potenciál má obrovský.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Nadal heroickým výkonom otočil zápas proti Medvedevovi na Turnaji majstrov

LONDÝN – Španiel Rafael Nadal zdolal v skupine Andreho Agassiho na Turnaji majstrov v Londýne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three + 1 =