pondelok , marec 25 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Taiwanský objav sezóny začínajúci sa presadzovať medzi profesionálkami
Foto: ITF/Martin Sidorjak

Talent: Taiwanský objav sezóny začínajúci sa presadzovať medzi profesionálkami

Ázijský tenis zaznamenáva v posledných rokoch výrazný rozmach. Okrem tradične silných japonských a čínskych tenistiek vystrkujú rožky aj juhokórejské a taiwanské talenty. Práve z malého ostrovného štátu pri pobreží Číny pochádza Liang En-šuo.

Detstvo a juniorské prekvapenie v Melbourne

Liang En-šuo sa narodila 2. októbra 2000. K tenisu sa dostala ako 6-ročná na popud svojej mamy. Hoci nikdy neoplývala delovým servisom, všetko vždy kompenzovala pohybom a razantnými údermi z forhendu i bekhendu. Mala sotva 13 rokov, keď sa začala venovať juniorským podujatiam. Spočiatku sa jej darilo najmä vo štvorhre. V kombinovanom renkingu aj to stačí, aby sa hráč dostal na Grand Slamy.

Prvý zlom v kariére mladej Taiwančanky prišiel v roku 2017. Na Australian Open sa prebojovala do singlového štvrťfinále, na Wimbledone vypadla v 3., na US Open v 2. a na Roland Garros v 1. kole. Rok ukončila ziskom titulu v juhokórejskom Seogwipe a neporaziteľnosť si preniesla aj do aktuálnej sezóny. Ovládla melbournskú generálku v Traralgone a neskôr aj samotný Australian Open. Ťahá 18-zápasovú šnúru výhier! Aby toho nebolo málo, v Melbourne získala po boku Číňanky Wang Sin-jü aj deblový titul.

Liang En-šuo vs Clara Burelová (finále Australian Open):

„Mám pocit, že sa mi to sníva. Nemôžem tomu uveriť. Ako 6-ročná som začala s tenisom, predtým som hrala na klavíri. Mama chcela, aby som mala nejaký pohyb. Klavíra som sa vzdala, tenis mám radšej,“ vysvetlila po finále. Impozantné týždne na prelome rokov ju katapultovali na 2. miesto kombinovaného rebríčka. Vyššie bol z taiwanských tenistov len Jang Cung-chua, niekdajší najlepší junior sveta a spolu s Liang En-šuo jediný juniorský grandslamový víťaz.

Profesionálne výsledky, ktoré nabrali v poslednom období správny smer

Medzi profesionálkami absolvovala taiwanská bojovníčka prvé štarty ešte v roku 2015. Na 10-tisícovej akcii doma v Kao-siungu prekvapila postupom do štvrťfinále, napriek tomu sa potom na dva roky z profi okruhu vytratila. Vlani v októbri postúpila na 15-ke v thajskom Nonthaburi do finále dvojhry a získala deblový titul. Bol to iba jej druhý štart po návrate do sveta ženského tenisu.

Aktuálne žiari jeden z najväčších ázijských talentov na 25-ke v juhokórejskom Kojangu. Zdolal aj kvalitnú Nórku Ulrikke Eikeriovú a zajtra ho už čaká semifinále. Po tomto turnaji si určite vylepší svoje rebríčkové maximum, ktorým je 903. pozícia. Momentálne okupuje taiwanský zázrak 907. miesto, no prelomové mesiace kariéry sú ešte iba pred ním.

Profil hráčky

Liang En-šuo je pravoruká hráčka využívajúca obojručný bekhend. Medzi jej devízy patria predovšetkým skvelý pohyb a vyrovnané základné údery. Z bekhendu i forhendu dokáže diktovať tempo, čo sú typické atribúty súčasných ázijských tenistiek. Medzi svoje krajanky zapadá aj preferenciou tvrdého povrchu. Trénuje ju Jing Sia-pchi.

stretnutie s Rogerom Federerom počas Wimbledonu

Ak zrovna netrénuje alebo nebojuje o tituly, rada počúva hudbu a sleduje filmy. Na margo svojich najbližších ambícií hovorí: „Budem sa ešte venovať pravidelne juniorským turnajom. Tento rok sú Olympijské hry mládeže, na ktoré sa pokúsim dostať. Som z tejto možnosti nadšená.“ Juniorský športový sviatok bude hostiť v októbri argentínske Buenos Aires. Pre mladú tenistku by to mala byť definitívna bodka za juniorskou kariérou, keďže v budúcej sezóne už presiahne vekový limit.

Predikcia Tenisového sveta: Taiwanská tenistka patrí medzi vzrastom nižšie, čo ju limituje na podaní. Podobne je na tom napr. jej krajanka Sie Šu-wej, ktorá sa vinou toho nikdy nedostala do najužšej singlovej špičky. Podobnú budúcnosť predpovedám aj Liang En-šuo, ktorá však môže pokojne nadviazať na stále živú slávu taiwanských deblistiek. Vo štvorhre môže získavať aj grandslamové tituly, vo dvojhre bude pravdepodobne jej limit okolo 20. priečky.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Slabiny Federera, Nadala, Djokoviča? Kyrgios ich vymenoval

MIAMI – Austrálčan Nick Kyrgios nemá problém otvorene vyjadriť svoj názor. Počas turnaja v Miami prezradil, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 5 =