štvrtok , november 15 2018
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Výročné ocenenia organizácie ATP ovládol opäť Federer
Foto: TASR

Výročné ocenenia organizácie ATP ovládol opäť Federer

LONDÝN – Tesne pred začiatkom záverečného Turnaja majstrov vyhlásila ATP v Londýne laureátov jednotlivých cien v rámci svojej koncoročnej ankety. Prím hral, tradične, Roger Federer.

Hráč roka

Hráčom roka sa stal Španiel Rafael Nadal. Triumfoval na Roland Garros i US Open, ďalšie prvenstvá pridal v Monte Carle, Barcelone, Madride a Pekingu. V auguste sa zároveň vrátil na post svetovej jednotky, ktorý prebral po Britovi Andym Murraym. Na vrchole strávi aj zimu. Vo veku 31 rokov je najstaršou koncoročnou jednotkou rebríčka ATP.

Návrat roka

Podľa očakávania zvíťazil Roger Federer. Švajčiar, ktorý vynechal vlani celú druhú polovicu sezóny, začínal rok na 16. pozícii renkingu a dnes sa „vyhrieva“ na krásnom 2. mieste. Do jeho zbierky pribudli víťazné trofeje z Australian Open, Indian Wells, Miami, Halle, Wimbledonu, Šanghaja a Bazileja.

Zlepšenie roka

Najväčšie zlepšenie si všimli hlasujúci u Denisa Šapovalova. Kanadský tínedžer sa posunul z 250. na 51. miesto rebríčka. Šokoval najmä počas leta, keď hral v semifinále ATP Masters 1000 podujatia v Montreale a z pozície kvalifikanta vo 4. kole US Open.

Hviezda zajtrajška

Aj táto kategória sa stala doménou Denisa Šapovalova. Talentovaný Kanaďan je tak s dvomi víťazstvami druhý najúspešnejší „zberateľ cien“.

Tréner roka

Trénerské úspechy ocenili hlasujúci u Nevillea Godwina. Bývalý juhoafrický profesionál priviedol svojho krajana Kevina Andersona do finále US Open. Dvojica napriek tomu pred pár dňami ukončila spoluprácu.

Fanúšikovské ceny

Fanúšikovia označili za najpopulárnejšieho hráča už po 15. raz za sebou Rogera Federera. Posledným iným víťazom bol v roku 2002 ruský búrlivák Marat Safin. Medzi tenisovými priaznivcami sú stále jednotkami americké dvojičky Bob a Mike Bryanovci, ktoré sa stali najpopulárnejším deblovým párom. O víťazoch kategórie Pár roka sa rozhodne až po Turnaji majstrov.

Cena Stefana Edberga

Víťazstvo v kategórii týkajúcej sa športového správania je výsostne výsledkom hlasovania tenistov. Aj tu je jasným hegemónom Roger Federer. Kolegovia z okruhu zaňho zahlasovali už po 13. raz.

Humanitárne ocenenie Arthura Ashea

Toto ocenenie sa týka dobročinných aktivít mimo tenisových kurtov. Po Marinovi Čiličovi si ho prevzal rumunský špecialista na štvorhru Horia Tecau, ktorý bojuje za práva detí a ich vzdelávanie v rodnom Rumunsku.

Turnaje roka

ATP vyhlasuje každoročne aj najkvalitnejšie turnaje kategórií ATP Masters 1000, ATP 500 a ATP 250. „Majstrovskej“ sérii dominuje štvrtýkrát za sebou kalifornské Indian Wells. Na úrovni ATP 500 sa radujú organizátori v mexickom Acapulcu, medzi mnohými podujatiami série ATP 250 zvíťazila katarská Dauha.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Federer presvedčivo zdolal na Turnaji majstrov Andersona, postupujú obaja

LONDÝN – Roger Federer zdolal v záverečnom zápase skupiny Lleytona Hewitta na Turnaji majstrov v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

four × 2 =