sobota , apríl 20 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Wimbledonský sen sa rozplynul. Prečo to nebol Federerov rok?
Foto: Twitter/Wimbledon

Wimbledonský sen sa rozplynul. Prečo to nebol Federerov rok?

Nenašlo sa veľa ľudí, ktorí by pred štartom tohtoročného Wimbledonu nefavorizovali Rogera Federera. Forma z prvých kôl presvedčila aj väčšinu z nich. Dvadsaťnásobný grandslamový víťaz však šokujúco stroskotal už v štvrťfinále. Čo sa teda stalo? Prečo to nebol Rogerov rok? Tu je päť hlavných dôvodov.

Sucho

Je to Federerova variabilita a obrovské skúsenosti, ktorým na Wimbledone nedokáže nikto konkurovať. Nadal a ostatní antukári na tráve bežne nedokážu zahrať svoju typickú hru a dvojmetroví bombardéri majú zas problém s pohybom či príliš nízkym odskokom. Tento rok však dostali pomoc zhora. Obrovské britské suchá úplne zmenili vlastnosti kurtu. Odraz lopty je oveľa vyšší a pomalší a pôda pod nohami pevnejšia. Kým Nadal, Djokovič, Anderson a Isner sa z takmer hardových kurtov radujú, Federer stratil hlavnú taktickú výhodu.

Kurt 1

A k tomu prišiel aj o domácu pôdu. Po neustálych sťažnostiach konkurentov bol poslaný preč z centrálneho kurtu na dvorec číslo jeden. Aj keď sám Federer podobné výhovorky rázne odmietol, každý kurt má svoje špecifiká. Kým Anderson si „jednotku“ výborne ohmatal v predchádzajúcom dueli s Monfilsom, Federer na nej nestál 3 roky. Iný kurt by pravdepodobne neznamenal úplne iný výkon, ale všetci vieme, že Center je Švajčiarova obývačka. Rozdiel toho jedného potrebného fiftínu pokojne priniesť mohol.

Taktika

Je to pravdepodobne naviazané na predchádzajúce dva dôvody, ale Roger pôsobil stratený nielen herne, ale aj takticky. Po skvelom úvode akoby stratil konkrétny plán. Takmer úplne prestal využívať svoju typickú kreativitu a, čo je ešte nečakanejšie, aj chodiť na sieť. S Andersonom pristúpil na prestrelku od základnej čiary a tým zahodil väčšinu svojich výhod.

Životný výkon Andersona

Za bežných okolností by aj takáto taktika stačila. Kevin však odohral životný zápas. Výborne podával, perfektne sa hýbal, minimálne kazil a predovšetkým zvládal kľúčové momenty. Väčšina štatistík išla v jeho neprospech. Mal menej brejkbalov, horšiu úspešnosť po prvom aj druhom podaní, dokonca celkovo získal menej loptičiek. Dokonale si však počkal na svojich pár šancí a vytiahol pri nich tenis na hranici možností. Presne to v podobných zápasoch rozhoduje.

Vek a „scheduling“

Federerov koniec medzi najlepšou osmičkou pôsobí ako obrovský šok, ale aj on je len človek. Človek, ktorý hrá svoju 20. profesionálnu sezónu a o necelý mesiac oslávi 37. narodeniny. Možno sa naďalej skvele hýbe a často hrá tenis z inej galaxie. V tomto veku je však aj náchylnejší na výpadky. Nepomáha tomu ani chýbajúca zápasová prax. Švajčiarovou prioritou musí byť jednoznačne zdravie, ale mesiace a mesiace bez tenisu v posledných sezónach sa stále nabaľujú. Víťazenie je do značnej miery o zvyku. Takisto aj zvládanie kritických chvíľ. Práve to akoby Rogerovi chýbalo pri všetkých štyroch tohtoročných prehrách. Dvakrát nepremenil mečbal, ďalšie dva zápasy mal dlho pod kontrolou a prehral až v rozhodujúcom dejstve či dokonca tajbrejku. S takýmto „schedulingom“ si Federer naťahuje kariéru a získava viac šancí na veľké tituly. V balíku s nimi však prichádzajú aj podobné sklamania.

O nás Marek Vaňous

Môže Vás zaujímať

Kužmová posúva Slovensko do vedenia 2:0

BRATISLAVA – Viktória Kužmová zdolala brazílsku jednotku Beatriz Haddadovú Maiovú 6:3, 6:3. Slovensko tak po …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × 1 =