štvrtok , január 17 2019
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Zázrak z Ukrajiny – 14-ročné dievčatko kráčajúce v šľapajách najväčších hviezd
Foto: ITF/Corinne Dubreuil

Talent: Zázrak z Ukrajiny – 14-ročné dievčatko kráčajúce v šľapajách najväčších hviezd

BRATISLAVA – Fanúšikovia tenisu na Ukrajine momentálne ležia pri nohách predovšetkým Jeline Svitolinovej. V najbližších rokoch by sa však naši východní susedia mohli zaradiť medzi tenisové veľmoci. Svetovú päťku by mali medzi špičkou doplniť Dajana Jastremská a Marta Kosťuková. Práve druhú menovanú si dnes priblížime.

Detstvo a pozoruhodné juniorské výsledky

Marta Kosťuková sa narodila 28. júna 2002 v Kyjeve. Tenisovú raketu vzala do rúk ako 5-ročná. Vekom ešte žiačka, považovaná za jeden z najväčších európskych talentov v kategórii do 14 rokov, začala hrávať v lete 2015 juniorské ITF turnaje. Medzi 18-ročnými dievčatami sa okamžite presadzovala. V máji 2016 vyhrala turnaj kategórie 2 v Budapešti. Na prelome augusta a septembra si v maďarskej metropole víťazstvo zopakovala. Záver roka okorenila postupom do štvrťfinále prestížnych amerických turnajov Orange Bowl a Eddie Herr Championships. Obe tieto podujatia vyhrala o rok skôr v kategórii U-14.

Kosťuková na Orange Bowle 2015 (kategória U-14):

Po januárovom vypadnutí hráčok s ročníkom narodenia 1998 sa dostala do širšej juniorskej špičky. Napriek tomu nepatrila pri svojej grandslamovej premiére medzi favoritky Australian Open. V Melbourne však šokovala svet. Ako 14-ročná dokráčala až k titulu! Vo finále si poradila so slovenskou Švajčiarkou Rebekou Masárovou. V takom mladom veku triumfovala v Melbourne Parku naposledy v roku 1997 Chorvátka Mirjana Lučičová-Baroniová.

Zostrih finále Australian Open:

Vďaka jej manažérovi Ivanovi Ljubičičovi sa Marte splnil v Austrálii sen. „Konečne som stretla Rogera. Zagratuloval mi a odfotili sme sa spolu. Bolo to vzrušujúce,“ radovala sa. Na Roland Garros vypadla už v 2. kole a v rebríčku junioriek jej patrí 6. miesto. Pred parížskym Grand Slamom bola na 3. pozícii. V top 50 je len jednou zo štyroch tenistiek narodených po 1. januári 2002.

Lámanie rekordov medzi profesionálkami

Premiéru medzi ženami si kyjevská rodáčka odkrútila vlani v auguste na domácom podujatí v Charkove. Vypadla v 1. kole, v októbri však už postúpila do štvrťfinále v egyptskom Šarm aš-Šajchu. V aktuálnej sezóne sa začala seriózne venovať profesionálnym turnajom. Po marcovom semifinále z Antalye prišiel ďalší šok v podaní Ukrajinky v máji v Dunakeszi. Ako prvá hráčka s ročníkom narodenia 2002 získala titul. A nie hocijaký. Na 25-tisícovom podujatí zdolala aj Alexandru Cadantuovú, Ipek Soyluovú či našu Annu Karolínu Schmiedlovú!

S trofejou z Dunakeszi:

First pro title☺️ #25k

A post shared by Marta Kostyuk (@koostyuk) on

Víťazstvo ju zaradilo do elitnej spoločnosti dvadsiatky hráčok, ktoré vyhrali profesionálny turnaj pred 15. narodeninami. V skupine vyvolených nájdeme legendy ako Maria Šarapovová, Justine Heninová, Dinara Safinová, Anna Kurnikovová či Nicole Vaidišová. V 14 rokoch zvíťazila na turnaji s dotáciou 25-tisíc a viac naposledy v sezóne 2005 Rakúšanka Tamira Paszeková. Mladučká ukrajinská nádej tak momentálne píše históriu ženského tenisu. Tento týždeň debutovala na WTA turnaji. Víťazstva sa zatiaľ nedočkala. V 1. kole kvalifikácie na Malorke prehrala 2:6, 5:7 s Ruskou Annou Kalinskou.

Rebríček WTA eviduje čochvíľa 15-ročnú hviezdičku na 504. priečke. Pred týždňom bola ešte o 5 pozícií vyššie a pokorila magickú päťstovku. V jej prípade sa však bude v najbližších mesiacoch číslo označujúce umiestnenie hýbať len jedným smerom. Útok na top 200 by nemusel byť v tomto roku utópiou.

Profil hráčky

Marta Kosťuková je praváčka, ktorá hrá, rovnako ako väčšina mladých dievčat, obojručný bekhend. Jej zbraňou sú razantné údery od základnej čiary. Bekhend i forhend má vzácne rovnocenné, čo je obrovskou devízou, na ktorej sa dá stavať. Za svoj obľúbený povrch označuje ukrajinský zázrak antuku. Ako všetky dievčatá v jej veku, aj ona trávi rada čas s kamarátkami a vo voľnom čase zájde na nákupy. O tom, že z nej bude v budúcnosti hráčka top 10, nepochybuje vari nik. Napomáha to aj skvelé zázemie, ktoré má vytvorené. V pozícii trénerky ju na turnajoch sprevádza mama, no v tíme je výrazný vplyv Ivana Ljubičiča.

S Ivanom Ljubičičom a chorvátskym juniorom Dujem Ajdukovičom:

I love them❤

A post shared by Marta Kostyuk (@koostyuk) on

Kouč Rogera Federera je nielen jej manažérom, ale prispieva aj trénerskými radami. „Najväčšmi som sa zlepšila vlani v máji, keď ma Ivan pozval na 10 dní do Monte Carla, kde som s ním trénovala. Dal mi veľa. Jeho skúsenosti s veľkým tenisom mi pomohli,“ pochvaľuje si nádejná tenistka svojho chorvátskeho mentora. Ako sama hovorí, zlepšiť musí najmä svoj servis. Ďalšie lekcie s Ivanom by jej v tom nepochybne pomohli.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Kužmová sa o senzáciu nepostarala, na Australian Open končí v druhom kole

MELBOURNE – Slovenská tenistka Viktória Kužmová neuspela v 2. kole súťaže dvojhry na grandslamovom Australian Open (60 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − 5 =